2022-07-02 14:04:49 | Son Güncelleme : 2022-07-02 14:55:01

Yangınların ardından Manavgat’ı yılanlar bastı! Apartmanda yaşıyor, caddede geziyor, bahçede dinleniyorlar

Türkiye’de geçtiğimiz yaz Cumhuriyet tarihinin en büyük yangınına ev sahipliği yapan Antalya Manavgat’ta ilçe merkezini yılanlar bastı. Apartmanlarda yakalanan, caddelerde gezen ve bahçelerde dinlenen yılanlar artık ilçe sakinleri tarafından da sakinlikle karşılanır oldu.

Cumhuriyet tarihinin en büyük yangınlarıyla hepimizin yüreğinin yandığı Manavgat’ta, ormandaki denge bozulunca hayvanlar da merkeze akın etmeye başladı. Türkiye’de en yoğun fobi beslenen hayvan olarak bilinen yılanlar apartmanlarda, caddelerde ve bahçelerde görülürken insanlar da yılanlarla yaşamayı artık normal karşılar oldu.

CADDE ORTASINDAKİ YILANA ALDIRMADILAR

Antalya Büyükşehir Belediyesi Manavgat İtfaiye birimi apartman girişinde yakalanan kara yılanı ormanlık alanda doğal ortamına bırakmasının ardından Side Mahallesinde de bir çiftlikte, sebze bahçesinin kenarındaki ağa takılan kara yılan, ağdan kurtarıldıktan sonra doğaya bırakıldı. Kent merkezinde caddenin ortasında görülen yaklaşık bir metelik yılana rağmen vatandaşların tepkisizliği ise cep telefonu kameralarına yansıdı.

İHBAR GELMEYEN GÜN YOK

Manavgat ilçesinde geçtiğimiz yıl 29 Temmuz tarihinde başlayıp havadan ve karadan yürütülen tüm müdahalelere rağmen ancak 9'uncu gün kontrol altına alınıp ağırlığı Manavgat'ta olmak üzere 58 bin hektarlık arazide 60 milyon ağacın küle döndüğü büyük yangın sonrası yılanlar, insanların yaşam alanlarına inmeye başladı. Bugüne kadar çok nadir yılan gören Manavgatlı vatandaşlar, son günlerde sık sık yılan ihbarında bulunmaya başladı. İhbar gelmeyen gün olmayan Antalya Büyükşehir Belediyesi Manavgat İtfaiye Birimine bağlı ekipler, yakaladıkları yılanları yerleşim yerlerinin uzağında ormanlık alanlara bırakıyor.

“YILANI AĞLARDAN KURTARIP YARASINA MERHEM SÜRDÜK”

Manavgat’ta ev ve bahçelerin yanında ana yollarda bile yılana rastlanırken, Side Mahallesinde Hasan Delikkulak’a ait çiftlikte sebzelerin etrafına haşere girmemesi için konulan ağlara takılan kara yılan, çiftlik sahibi tarafından kurtarıldı. Kara yılanı ağa takılmış vaziyette görünce üzüldüğünü belirten Manavgat-Side Rahvan Atçılar Derneği Başkanı Hasan Delikkulak, “Aklıma yılanlarla arası çok iyi olan, bizim gibi atçılıkla uğraşan Erdoğan abim geldi. Aradım hemen geldi. Yılanı ağlardan kurtardık. Ağlardan çıkarırken zarar gören yerlerine ilaç sürdükten sonra yeniden doğaya bıraktık” dedi.

Kara yılanın insan ve çevre dostu olduğunu belirten Hasan Delikkulak, “Vatandaşlarımızdan kara yılan görünce zarar vermemelerini öldürmemelerini istiyorum. Ormanların yanmasının ardından gölge ve yiyecek bulamayan yılanlar aramıza katıldı. Kara Yılanlar fare ve benzeri haşerelerin yanı sıra zehirli yılanları da yiyerek ortadan kaldırmaktadır. İnsanlara zarar vermeyen zehirsiz hayvanlardır” dedi.

1,5 METRELİK YILAN APARTMANDAN ÇIKTI

İlçe merkezinde bir apartmandaki ihbarı değerlendiren ekipler de yaklaşık 1,5 metre uzunluğundaki yılanı özel aparatlarla yakalayıp torbaya koydu. Apartmandan alınan yılan ormanlık alana götürüp doğal ortamına bırakıldı.

VATANDAŞLAR DA YOLUNA DEVAM ETTİ YILAN DA

Manavgat'tan en ilginç görüntü ise kent merkezindeki bir caddeden geldi. Yolun ortasında hareket halindeki yılanın yaklaşık 3 metre uzaktaki kadının yılana rağmen hiç panik yapmadan yerinde beklemesi, yoldan geçen insanların da yılana rağmen tepki vermeden yollarına devam etmeleri dikkati çekti. O anlar ise bir vatandaş tarafından cep telefonu kamerasıyla kayıt altına alındı.

iý dizi aferim oyunculara27 Kasım 2018 13:46

Ýeni gelin neden bitdi.