22˚
İstanbul
22˚
hafif yağmur
Nem %58
Rüzgar 5.50 /s
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
24˚/17˚
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/19˚
23 Mayıs 2022 Pazartesi
2022-01-28 14:28:53

Yunanistan'dan Türk İHA'larıyla ilgili itiraf

Türkiye'nin F-35 programında hamlelerini merak eden Yunan basını, Yunanistan'ın İHA konusunda Türkiye'nin çok gerisinde kaldığını itiraf etti. Türk Hava Kuvvetlerinin, Batı'daki en deneyimli hava kuvvetlerinden biri olduğu da aktarıldı.

Yunanistan'dan Türk İHA'larıyla ilgili itiraf
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türkiye’nin terör örgütlerine nefes aldırmadığı SİHA ve İHA’larıyla ilgili yeni bir haber dikkat çekti. Ege Denizi ve Doğu Akdeniz'deki güç yarışını konu edinen Yunanistan basını, yerli savunma sanayiinin gelişimine önemli fonlar ayıran Türkiye'nin Libya, Karabağ, Kafkasya, Suriye gibi bir çok cephede hızla büyüdüğünü ifade etti.

F-35 programıyla yakından ilgilenen Yunanistan basını, "Yunanistan'ın F-35'lere hazır olup olmadığı konusunda çok ciddi bir tartışma olacak, bu hiç de kolay değil, çünkü böyle bir karar çok kapsamlı iyileştirme çalışmalarına ve altyapıya yol açacaktır" dedi.

YUNANİSTAN'DAN İHA İTİRAFI

Türk İHA'larını işaret eden analiz yazısında Türk Hava Kuvvetlerinin, Batı'daki en deneyimli hava kuvvetlerinden biri olduğu ve Yunanistan'ın İHA konusunda Türkiye'nin çok gerisinde kaldığı yer aldı.
Yunanistan'ın Türk İHA'ları konusunda algısal çalışmalar yaptığı ama bunu başarmanın zor olduğu vurgulandı.

Haberde şu ifadeler yer aldı;

"AB üyesi ülkeler bile Türk İHA'larına açık ilgi gösterdi. Son teknoloji Amerikan İHA'larından açıkça daha ucuz ve ucuz ama operasyonel olarak yetersiz Çinlilerden çok daha verimli olan Türk insansız hava araçları, son yıllarda Türkiye'den %400 oranında ihraç edilmektedir. İHA'lar Türk yerli sanayisinin önemli bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir."

 

Etiketler