2022-08-04 23:51:00 | Son Güncelleme : 2022-08-05 05:11:19

Rusya’dan ABD’ye Kovid-19 suçlaması: Salgında parmağı var

Yaklaşık 3 yıldır tüm dünyada hayatı kabusa çeviren, milyonlarca insanın da ölümüne sebep olan Kovid-19 salgınının çıkış şekliyle ilgili komplo teorileri bitmezken, Rusya'dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Rusya'nın üst düzey bir yetkilisi, ABD'nin 2009 yılından beri yeni tip Kovid-19 türlerini araştırdığına dikkat çekip salgında parmağı olduğunu savundu.

Rusya’dan ABD’ye Kovid-19 suçlaması: Salgında parmağı var
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Rusya Silahlı Kuvvetleri Radyasyon, Kimyasal ve Biyolojik Savunma Kuvvetleri Komutanı Igor Kirillov, korona virüsün insan yapımı olduğunu ve ABD'nin yürüttüğü projeler çerçevesinde yayıldığını savundu.

ABD'YE SUÇLAMA

Tüm dünyayı etkisi altına alan, insan hayatını ve küresel ekonomiyi baltalayan korona virüs salgınıyla ilgili Rusya Silahlı Kuvvetleri Radyasyon, Kimyasal ve Biyolojik Savunma Kuvvetleri Komutanı Igor Kirillov ABD’yi suçladı.

Korona virüs salgınının ortaya çıkmasında ABD'nin parmağının olabileceğini söyleyen Kirillov, "ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı'nın, yeni korona virüsün ortaya çıkmasında rol oynaması ihtimalini değerlendiriyoruz. Ajans, 2009'dan beri yeni korona virüs türlerini inceleyen Predict programını finanse ediyor" ifadelerini kullanarak, ABD merkezli "Metabiota" şirketinin Ukrayna'daki bu tür çalışmalarda da görev aldığını hatırlattı.

'PANDEMİYE ABD SEBEP OLDU'

ABD'li yetkililerin daha önce bu gibi çalışmaları sürekli olarak itiraf ettiğini savunan Kirillov, "ABD yönetiminin dar hedefli biyolojik çalışmaları göz önüne alındığında ve bu tür açıklamalar bizi yeni korona virüs pandemisinin nedenlerine ve ABD askeri biyologlarının korona virüsün ortaya çıkması ve yayılmasındaki rolüne yeniden bakmaya neden oluyor" dedi.