Tarih : 30.10.2021 - 11:47 Yorum : 0

Canan Ergüder kanseri yendi mi? Neler söyledi? Canan Ergüder kimdir? Son hali...

Oyuncu Canan Ergüder kanseri yendi mi, ne kanseri? Son açıklamasıyla gündeme gelen ve geçirdiği süreçleri İclal Aydın'a anlatan Canan Ergüder geçtiğimiz Nisan ayında kanser olduğunu sevenlerine açıklamış ve sevenleri, üzüntüsünü kendisiyle paylaşmıştı. 43 yaşındaki ünlü oyuncunun tedavi sürecinde neler yaşadığı, kanser olduğunu nasıl anladığı ve sürece dair tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz...

Canan Ergüder kanseri yendi mi? Neler söyledi? Canan Ergüder kimdir? Son hali...

Canan Ergüder kanser tedavisi gördüğü süreci ve kanser olduğunu nasıl fark ettiğini, neler hissettiğini İclal Aydın'a anlattı. Peki, Canan Ergüder kanseri yendi mi? Canan Ergüden yaptığı son açıklamada neler söyledi? Haber detaylarında...

"SAÇLARIM ÇIKMAYA BAŞLADI..."

Ünlü oyuncu yaptığı son açıklama sağlık durumuna dair son bilgileri şu sözlerle paylaştı:

"Her şey yolunda gayet iyiyim. Kemoterapi ve radyoterapi bitti. Saçlarım çıkmaya başladı. Hormon baskılama tedavisi devam ediyor. Bu hayatımın beş senesini alacak. Belki bir beş sene daha... 10 sene..."

CANAN ERGÜDER KANSER OLDUĞUNU NASIL FARK ETTİ?

Canan Ergüder kanser olduğunu nasıl fark ettiğini ve sonrasında yaşadığı süreci şu sözlerle anlattı:

"Duş alırken fark ettim. O gece eve geç gelmiştim. Duş alırken lift kullanırım. İyi ki kullanmamaya karar vermişim. Sabun sayesinde fark ettim. Daha önce memede hissetmediğim bir şeydi. Sertti. Normalde kontrollerimi yaptırırım. Farkına vardım, ki iki ay atlamışım. O sırada yoğun çalışıyordum, unuttuğumu fark ettim. Çok da iyi bir vakitte gitmedim aslında, reglime bir hafta kala doktora gittim. 'Mamogramı yaptıracağınız en iyi vakit reglinize bir hafta kala oluyor' dediğinde çok panik oldum. Bilinçli olarak böyle gittim. Maalesef meme MR'ım çekileceği söylendiğinde kalbim sıkışmaya başladı. Doğru zamanda gitmediğim için meme MR'ı bulanık sonuç verdi ama iki gün sonra kanser olduğumu öğrendim."

"BENİM AKLIMA İLK ÖLÜM GELDİ"

Kanser olduğunu öğrendiğinde Canan Ergüder ne hissettiğini şu şekilde ifade etti:

"Ölmek istemiyorum diye düşündüm. İlk önce çocuğumu düşündüm. Çok küçük ne yapacağım diye düşündüm. Ben daha yaşamak istiyorum. Benim aklıma ilk ölüm geldi. Onunla yüzleşmek kolay olmuyor. Küçük çocuğum var aklıma bencilce şeyler geliyor. Çocuğumun beni hatırlamasını istiyorum. 17 sene daha yaşarsam iyidir. Çocuk 20'yi bulursa iyidir. Daha yapmak istediğim şeyler var, güzel şeyler yapıyordum gibi şeyler aklıma geldi."

CANAN ERGÜDER KANSER OLDUĞUNU NEREDE ÖĞRENDİ?

Kanser olduğunu sette öğrenen Canan Ergüder o anları anlattı:

"Menajerimi Ara ekibimde büyük bir şey yaşandı. Herkesin önünde öğrendim. Sette yakın planım çekiliyordu. Ekibim tarafından telefon beklediğim biliniyordu. Son yakın planım çekilmek üzereyken, haberi aldım. Telefonumu kapattım, çekin dedim. Sonra bir saat ara verdik. Zaten annem görüntüleme merkezinde sonuçları alıyordu. Tümörle ilgili bilgi... İnsan hemen evreyi öğrenmek istiyor. Bana evre söylenmedi, hiçbir zaman söylenmedi. Ama agresif türde tümörüm olduğu söylendi. Bunun iyi ya da kötü yanları var.”

"AMELİYATIMA KADAR ÇALIŞTIM"

Canan Ergüder çalışmayı ne zaman bıraktığını ve o süreçte neler yaşadığını anlattı:

“Ameliyatıma kadar çalıştım. Ameliyat oldum bir hafta sonra çalıştım. Hiçbir bölümden ayrı kalmadım. Çalışmak çok önemliydi. Kabuğuma çekilirsem iyice kötü olacağım, fazla düşünmeme sebep olacaktı. Sağ olsun senaryolarım ona göre yazıldı. Beni de çıkarmadılar. Patolojim sonucu gelince tedavi sürecim belli oldu. Kanser lenflerimde de çıkınca kemoterapi olacağı netleşti. İlk iki kemoterapime kadar çalışmaya devam edebileceğim ama pandemi nedeniyle ondan sonra çalışmamam gerektiği söylendi. Setler hastalık barından ortamlar. Çok gür saçlı bir kadınım, karakterim de saçlarıyla baya oynuyorduk. İki haftadan sonra saçlarım dökülecekti ve perukla oynamak istemedim. İkinci kemoterapimi almama yakın, ayrıldım.”

"SETTE SAKLI KALMAZ AMA ALTI HAFTA KİMSEDEN GIK ÇIKMADI"

Kanser olduğunu sette öğrendiğini açıklayan Canan Ergüder, 6 hafta boyunca kimsenin bu bilgiyi açıklmadığını söyledi.

“Haberim çıkmadı. Dışarı haber yayılmadı. İstediğiniz kadar haberin çıkmamasını söyleyin ama sette saklı kalmaz ama altı hafta kimseden gık çıkmadı. Kemoterapime bir gün kala haber çıktı. Basının da duyup, haber yapmadığını düşünüyorum. O yüzden basına karşı yeni bir bakış açım var. İnsanlara karşı da... Haber çıktığı doğru vakitti. Altı haftada sindirmiş olarak çıkması iyiydi. Hiçbir zaman sindiremiyorsunuz ama bir şekilde yaşamayı öğreniyorsunuz.”

"İKİ AY ÖNCE GİTSEYDİM..."

“İki ay önce gitseydim belki lenfime atlamamış olacak. Onu bilemiyorum. Muhtemelen atlamıştır. Muhtemelen çalışmaya başladığım dönem atladı. Ne kadardır bu tümör vardır diye sordum. Fark ettiğimde küçüktü. Hızlı ilerleyen tümörmüş. Annemin sorun çıkarabilen memesi olmuştu ama kansere dönmedi. İlk korkusunu yaşadığında annem 37 yaşındaydı. Kapıda annem ile babamı dinliyordum. O zaman 11 yaşındaydım. Meme kanserinden kuzenimi kaybettik. Onun kanseri daha farklıydı. O beni çok yıktı. Benim şu anki yaşımdayken kaybettik. Değiştirmeye çalıştığım çok şey var. Düşündüğüm şeyleri kendime saklamak istemiyorum. Beni rahatsız eden şeyleri söylemek istiyorum. Daha dürüstlükle söylemek istiyorum. Bir şeyle yüzleşmek demek karşı tarafı kıracağınız anlama gelmiyor. Karşı tarafı sayıp, kendinizi saymamazlık yapmayın.”

"OĞLUMA YAZIYORUM, ELİNDE BANA DAİR BİR ŞEY OLSUN İSTEDİM"

“Oğluma yazıyorum. Bir defterim var ona bir şeyler yazıyorum. Zaten bu olaylar olmadan önce de düşünüyordum, ertelediğim bir şeydi. Elinde bana dair bir şey olmasını istedim. Saçım daha tam oturmadı. Tentene benzemeye başladım. Saçımı baya sevdim.Meme kanseri artık yeni grip gibi söyleniyor. Böyle dediklerinde tekme atasım geliyor. Buyrun bu yükü size vereyim demek istiyorum. İnsan kaybedeceğiniz ne varsa ona odaklanıyorsunuz. Meme kanserinin kötü örnekleri de var...”

CANAN ERGÜDER KİMDİR?

15 Temmuz 1977 İstanbul doğumlu olan Canan Ergüder, iiseyi Üsküdar Amerikan Lisesi’nde tamamlamıştır. Franklin and Marshall College'da tiyatro eğitimi alan Ergüder, ardından The New School University Actors Studio Drama Program'da yüksek lisans eğitimi almıştır.

Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi isimli dizide yer alan Ergüder, başka bir projeden teklif alınca bu diziden ayrılmıştır. Güllerin Savaşı dizisinde Gülfem karakterini canlandıran Ergüder, Menajerimi Ara dizisinde Feris karakterine hayat verdikten sonra rahatsızlığı sebebiyle diziden ayrılmıştır. Kenan Ece ile evlidir ve bir çocuğu vardır.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber