2022-06-15 15:28:37 | Son Güncelleme : 2022-06-15 21:23:51

Sıfır ve İkinci el araç piyasasından müjde! Kurban Bayramı öncesi nefes aldıracak

Ekonomideki dalgalanmalarla birlikte yükseliş gösteren otomobil fiyatlarına ilişkin müjde verildi. Kurban Bayramı öncesi galericiler herhangi bir artışın olmayacağını belirtti.

 

Koronavirüsle başlayan çip krizi, Rusya-Ukrayna savaşı ve ABD enflasyon oranlarının zirve yapması sonrası sıfır ve ikinci el araçlarda beklentiler olumsuz yönde ilerledi. Artan fiyatlarla piyasada ikinci el araç bulmakta zorlanıldığını söyleyen sektör temsilcileri, tedarik sıkıntısına dikkat çekerek bazı firmaların stok yapmasından şikayetçi oldu. Haziran aynın ilk haftası vatandaşlara yapılan uyarılarda, otomobil fiyatlarının yüzde 25 artacağı ifadeleri kullanılmıştı. Sıfır ve İkinci el araç piyasasında yükseliş sürerken Kurban Bayramı öncesi nefes aldıracak bir haber gündeme geldi. 

Galericiler, farklı meslekler ile uğraşan insanların araç alım ve satımı yaptığını, bu durumun piyasayı olumsuz etkilediğini ifade ederek, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde şuan için herhangi bir fiyat yükselişi beklemediklerini ifade etti.

500 BİN BAND ÜZERİNDEKİLER YATIRIM AMAÇLI

Ordu galerici esnafı Bekir Ergen araba fiyatlarını gerçeğini yansıtmadığını ve fiyatların normalinden fazla olduğunu söyleyerek, “Şu anda araç fiyatları gerçekten çok ama çok fazla yükseldi bence bu fiyatlar araç bedellerinin üzerinde rakamlar gerçek fiyatları yansıtmıyor. Herkes aracın en iyisine binmek ister ama genelde 200 bin ile 500 bin bandına kadar olan araçları tercih ediyorlar. 500 bin bandı üzerindeki arabaları alanlar genelde binmek için değil, yatırım amaçlı alıyorlar. Bu durum da bizim piyasamızı sıkıntıya sokuyor. Çünkü bu sefere bu kişiler arabaları alıp saklıyorlar yani pahalı olunca satmak istiyorlar. Bu da piyasadaki araba arzını azaltıyor ondan dolayı sıkıntı oluyor” dedi.

'BEKLESİNLER'

Kurban Bayramı öncesi piyasada herhangi bir artışın olmayacağını düşündüğünü belirten Bekir Ergen, “Kurban Bayramı’na kadar bence bir artış olacağını düşünmüyorum. Çünkü zaten araçlara çok daha fazlasıyla artışlarını yaptılar bundan sonra piyasanın biraz daha oturacağını düşünüyorum. Hatırlarsanız daha öncede yine beklenmesi gerektiğini söylemiştim şu anda da aynı şeyi söylüyorum. Biraz daha beklesinler fiyatlar gerçekten çok şişkin fiyatlar araçların ederleri bu fiyatlar değil” ifadelerini kullandı.

EKSPERTİZE GÖTÜRÜN!

Ergen, araç alacak kişileri uyararak, satın alınan her aracın işinde uzman ekspertizlere baktırılması gerektiğine değinerek, şu ifadeleri kullandı:

Piyasada galericilerden çok başka meslek gruplarının da araç alım satımı yapıyor. Bu kişilerin piyasadaki fiyatları etkilediğini de biliyoruz. Araç ve alım satımı yapan galericilerin vergi ödüyor ancak bu kişiler ödemiyor. Biz galericiler bu işi yapıyoruz, bu işin vergisini veriyoruz ama bizim haricimizdeki kişiler bu araçları alıp satıyor. Usta alıyor, mühendis alıyor, memur alıyor, mobilyacı alıyor herkes araba alıp satıyor ama onlar bu vergiyi vermiyorlar ama biz her aldığımız arabada vergi veriyoruz. Burada devletimizin çok büyük bir vergi kaybı oluyor çünkü hiç kimse aldığı arabanın vergisini vermiyor. Devletimizin bir an önce çok basit bir sistemle bunu çözmesi gerekiyor. Bu sektör devletimizin çok çok para kazana bileceği vergi alabileceği bir alan. Bir de ihtiyaç sahibi olmayan insanların yatırım olarak dolar veya euro fazla arabanın fiyatının arttığını düşündükleri için tüm paralarını arabalara yatırıyorlar, bunlar hiç mantıklı değil.

Ömer 15 Haziran 2022 21:37

Akar yakıt almış başını gitmiş otomobille üç sene önce fiyatına gelse bile bu şartlarda kimse yüzüne bakmaz diye düşünüyorum aç olan insanlar araba mı yiyecekler diyeceksiniz ki parası olanlar için sorun değildir bana ne

Kadir15 Haziran 2022 21:17

Daha ne arttıracaklar zaten fiyatlar balon