2022-05-20 11:10:00 | Son Güncelleme : 2022-05-20 11:47:34

Son dakika! Bakan Soylu: Bugüne 502 bin Suriyeli ülkesine döndü

Son dakika haberi: Son dönemde tartışmalara yol açan sığınmacılara yönelik İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, bugüne kadar 502 bin Suriyelinin gönüllü olarak ülkesine döndüğünü ifade etti.

Son dakika! Bakan Soylu: Bugüne 502 bin Suriyeli ülkesine döndü
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'ın sığınmacılara ve kaçak göçmenlere yönelik söylemleri devam ediyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun TGRT Haber canlı yayında Özdağ'a yönelik sözleri sonrası ikili arasında büyük tartışma yaşandı. Hükümet kanadından Bakan Soylu'ya destek mesajı ve ziyaretleri gerçekleştirilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan da iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelileri zorla gönderilmeyeceğini ve gönüllülük esası ile dönüşlerin yapılacağını belirtti. İdlib'te 1 milyon konut projesini duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, isim vermeden Özdağ'a eleştirilerde bulundu. 

5 MİLYON YABANCI VAR

Göç İdaresi Başkanlığı Uyum ve İletişim Genel Müdürü Gökçe Ok, düzenlediği bilgilendirme toplantısında "Ülkemizde halihazırda 1 milyon 422 bin 635 ikamet izinli, 320 bin 458 uluslararası koruma kapsamında, 3 milyon 763 bin 211’i de geçici koruma kapsamında olmak üzere 5 milyon 506 bin 304 yabancı bulunmakta" dedi. 

KAYIT DIŞI YOK

320 bin 458 kişi ise uluslararası koruma statüsünde. Afganistan, Pakistan, İran ve Irak’tan gelenlerin başı çektiği 192 farklı uyruktan kişi var. Geçici koruma statüsünde olan 3 milyon 763 bin 211 Suriyeli var. Geri döneceklerini öngörerek Suriyelilere geçici koruma statüsü verilmiştir.

"502 BİN SURİYELİ GÖNÜLLÜ OLARAK ÜLKESİNE DÖNDÜ"

Son dönemde tartışmalara yol açan sığınmacılara yönelik İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, bugüne kadar 502 bin Suriyelinin gönüllü olarak ülkesine döndüğünü ifade etti.

Soylu'nun açıklamalarınan satır başlıkları şöyle:

Biz onlara itimat etseydik. Kendi teröristlerini büyüttüklerini bekleseydik orada bir devletin olduğunu görürdük. 2019 seçimlerinde de bunu köpürttüler. Şimdi seçim yaklaşıyor yine gündeme getiriyorlar. Şu ana kadar 502 bin kişi geri döndü. Geri döndüğü bölgeler, bizim güvenli yaptığımız bölgeler. Bunu yapmazsak kim gider. Türkiye çok doğru bir politika ortaya koydu. Ağrı, Van, Iğdır sınırında taş vardı. İran’la konuşarak sınır duvarları yaptık, aynısını aşağıda yaptık. Son 6 yılda 2 milyon 600 bin kişinin sınırdan girmesi engellendi. Türkiye kaçak göçmeni yakalıyorsa kendi ülkesine gönderiyor.