Tarih : 04.06.2021 - 12:16 Yorum : 0

Millet İttifakı'nda adaylık krizi: Telefonla aradılar...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanlığı'na adaylık sinyalleri Millet İttifakı’nda kriz çıkardı. İyi Parti ve SP liderlerinin, Kılıçdaroğlu'nun sıklıkla aday olabileceğini dile getirmesinden rahatsız olduğu ve telefonla tepki gösterdiği öne sürüldü

Millet İttifakı'nda adaylık krizi: Telefonla aradılar...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, son haftalarda sıklıkla Cumhurbaşkanlığına aday olabileceğini dile getiriyor. Parti yönetiminin ve tabanının da adaylık için hazırlanması Millet İttifakı’nın diğer ortakları olan Saadet Partisi ve İyi Parti’de rahatsızlık oluşturdu.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığına oynamasına ilişkin telefonda görüşme yaptıkları iddia edildi.

Millet İttifakı’nın diğer iki liderinin Kılıçdaroğlu ile adaylık konusunda henüz konuşma gerçekleştirmediği belirtildi. Meral Akşener’in bir televizyonda Cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin açıklamalarının Kılıçdaroğlu’na bir ‘gönderme’ niteliği taşıdığı ifade ediliyor.

'ADAYLIK SİNYALİ İTTİFAKA ZARAR VERİR'

Söz konusu programda “Kendimle ilgili çok net bir şey söyleyeyim” diyen Akşener “Şahsi bir hedefe, kendime dair bir projeye yönelik adım atmıyorum, atmayacağım” demişti. Ortak bir adayla seçime gidilmesinde fayda olduğunu belirten Akşener, açıklamalarının devamında “Bugünden bunları konuşmanın aradaki birlikteliğe zarar verebileceğini düşündüğüm için, seçim zamanı bunun oturulup konuşulması lazım. Şu an itibarıyla erken” ifadelerini kullanmıştı.

Meral Akşener’in bu sözleriyle üstü kapalı bir biçimde Kılıçdaroğlu’na 'Adayımız değilsin' mesaj verdiği kulislerde konuşuluyor.

KILIÇDAROĞLU'NDAN ADAYLIK SİNYALİ?

Twitch yayıncısı Jahrein'e konuk olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, canlı yayında Cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylık sinyali vermişti. Kılıçdaroğlu, söz konusu programda partisinin şu anda bir adayı olamdığını ve cumhurbaşkanı adayını belirlemek için ittifakla konuşmak zorunda olduklarını açıklamıştı. Ancak CHP liderinin "Seçildiğimde bana hakaret etmemek kaydıyla her türlü eleştiriyi yapabilecekler" ifadesini kullanması, Cumhurbaşkanlığı seçimi için adaylık sinyali verdiği şeklinde yorumlanmıştı.

PLANLI MI?

Öte yandan, adaylık krizinin önümüzdeki günlerde daha derinleşebileceği belirtilirken, Kılıçdaroğlu’nun bu çıkışının planlı olduğunu öne süren de var. CHP Genel Başkanı’nın, ismi anketlerde öne çıkan muhtemel adayların seçimlere kadar yıpranmasını önlemek için kendisini öne çıkardığı değerlendirmeleri yapılıyor.

Devlet Bahçeli: Genel seçim 2023 yılında yapılacaktır Devlet Bahçeli: Genel seçim 2023 yılında yapılacaktır MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM'de gerçekleşen grup toplantısında açıklamalarda bulundu. Bahçeli, "Cumhur'un ve Cumhur İttifakı'nın ortak iradesi nettir. Seçim 2023 yılını Haziran ayında yapılacaktır" ifadeleri kullandı.

Seçim yasasında yeni detay: 124 bölge, vekil transferine yasak Seçim yasasında yeni detay AK Parti’nin yeni siyasi partiler ve seçim kanunu çalışması tamamlandı. Çalışmada, seçim barajının yüzde 5’e düşürülmesi görüşü ağırlık kazandı. Ayrıca yapılacak değişiklikle milletvekili transferinin önüne geçiliyor.

Seçim barajı değişiyor Seçim barajı değişiyor AK Parti uzun süredir üzerinde çalışılan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulan yaptıkları Seçim Kanunu ve Siyasi Partiler Kanunu’na ilişkin taslakta seçim barajının yüzde 5’e indirilmesinden yana görüş bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da yüzde 5’lik seçim barajına itiraz etmediği öğrenildi.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber