22˚
İstanbul
22˚
açık
Nem %45
Rüzgar 5.37 /s
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/19˚
Cumartesi
26˚/18˚
24 Mayıs 2022 Salı
2016-06-01 21:48:16

Benzema'nın ırkçılık suçlaması Fransa'yı karıştırdı

Hakkındaki şantaj soruşturması nedeniyle Fransa Milli Takımı'nın 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2016) kadrosuna alınmayan Karim Benzema'nın Fransa'yı ırkçılıkla suçlaması ülkede geniş yankı uyandırdı.

Benzema'nın ırkçılık suçlaması Fransa'yı karıştırdı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

 Siyasi parti temsilcileri, ırkçılık suçlamasına farklı tepkiler  verirken, Irkçılıkla Mücadele Derneği Başkanı Dominique Sopo, Fransız futbolcuyu  ırkçılıkla mücadele kavramı üzerinden, kendisine pay çıkarmakla eleştirdi.
 
Sopo, ''İlk defa onun ırkçılık konusu ile ilgilendiğini görmek  sevindirici ancak o sadece kendisi söz konusu olunca bu konuyla ilgileniyor.  Keşke Benzema, Akdeniz'deki sığınmacıların dramı ve sorunlu banliyölerde  ayrımcılığa uğrayan gençlerin korunması konularında da duyarlı olsa. Daha önce  ırkçılık konusuyla hiç ilgilenmemiş ama iş kendisine dokununca bu konuyu  hatırlamış, bir ölçüde bencil ve kendini beğenmiş bir karakter karşısındayız.''  değerlendirmesinde bulundu.
 
Fransa'nın eski başbakanlarından sağcı François Filon ise yaptığı  açıklamada, ülkenin bütün sorunlarının kökenini sürekli olarak din, ırk ve etnik  kökene bağlamanın sağlıklı bir durum olmadığını kaydetti.
 
Sosyalist Parti milletvekili Benoit Hamon, ünlü futbolcunun ülkede  ırkçılığın arttığına dikkat çekmesinin doğru bir davranış olduğunu belirtti.
 
Aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi'nin milletvekili Florian Philippot,  Benzema'nın başkalarını suçlamasından Fransız halkının büyük rahatsızlık  duyduğunu söyledi.
 
 Fransa Futbol Federasyonu Başkanı Noel Le Graet,  teknik direktör  Didier Deschamps'a sahip çıktı ve kadro seçiminde Fransız çalıştırıcının  ''kusursuz'' olduğu yorumunu yaptı.
 
Fransızların eski ünlü futbolcusu Eric Cantona, önceki gün yaptığı  açıklamada Deschamps'ın Benzema ve Ben Arfa'yı takıma almayışının arkasında ırkçı  bir tavrın bulunduğunu öne sürmüştü.
 
Real Madrid'in Cezayir asıllı Fransız forvet oyuncusu Benzema,  İspanyol gazetesi Marca'ya yaptığı açıklamada, milli takım teknik direktörü  Didier Deschamps için "Fransa'nın ırkçı bir kesiminin baskısı altında kaldı."  ifadesini kullanmıştı.

Etiketler