Tarih : 17.06.2021 - 09:32 Yorum : 0

Çin ilk insanlı uzay aracı Shenzhou-12'yi fırlattı

Çin, dünyanın yörüngesinde kuracağı uzay istasyonu için ilk mürettabatlı uzay aracını fırlattı. Seçilen 3 astronot uzaya gönderildi.

Çin ilk insanlı uzay aracı Shenzhou-12'yi fırlattı

Çin, kuracağı uzay istasyonu için dünyanın yörüngesine yollayacağı 3 astoronotu belirlemişti. Çin'in ilk insanlı seferi için 56 yaşındaki Nie Haisheng, 54 yaşındaki Liu Boming ve 45 yaşındaki Tang Hongbo seçilmişti. Uzayda görev alacak astoronotlar bugüne kadar en uzun uzay görevini gerçekleştirecek.

Geçtiğimiz Perşembe günü, Shenzhou-12 kapsülleri Long March 2F roketinin üzerinde başarıyla havalandı. Gobi çölündeki Jiuquan uydu fırlatma merkezinden kalkış Pekin saatiyle 09:22 idi. ​ Astronot Nie, öncesinde yaptığı açıklamada ise şunları söylemişti:

''Birçok beklentim var. Uzayda yeni evimizi kurmamız ve bir dizi yeni teknolojiyi test etmemiz gerekiyor. Bu nedenle, görev zorlu. Üçümüzün birlikte çalışarak, eksiksiz ve doğru operasyonlar yaparak, zorluklarımızın üstesinden gelebileceğimize inanıyorum. Görevi tamamlayacak güvene sahibiz."

Çin, son altı ayda ülke, Ay'ın yüzeyinden Dünya'ya kaya ve toprak örnekleri gönderdi ve Mars'a altı tekerlekli bir robot indirdi.

UZAY İSTASYONUNA EKİPMAN KURULACAK

Öte yandan astronotlar, görevleri sırasında uzay istasyonuna ekipman kurmak için ilk uzay yürüyüşü gerçekleştirecek. Uzay istasyonunun diğer bölümlerinin ne zaman fırlatılacağına dair henüz resmi bir açıklama yapılmazken, modülün en az 10 yıl hizmet vermesi bekleniyor. Çin’in planlanan 4 Tiangong görevinin ilki olan Shenzhou-12, ülkenin uzay programının kilometre taşı olarak kabul ediliyor.

Çin uzaya yollayacağı ilk astronotlarını seçti Çin'in uzaya gidecek ilk astronotları belli oldu Çin, uzay için ilk insanlı seferine hazırlanıyor. Dünya yörüngesinde kurmaya başladığı uzay istasyonuna gidecek 3 astronotunu da belirledi.

Bezos'un yanında uzaya gitmek 28 milyon dolar Bezos'un yanında uzaya gitmek 28 milyon dolar ABD'li e-ticaret devi Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'la uzay yolculuğuna çıkıyor. Bezos'un yer alacağı uzay yolculuğunda bir koltuğun 28 milyon dolara satıldığı öğrenildi.

Etiketler : çin uzay aracı astoronot
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber