2022-07-03 14:22:00 | Son Güncelleme : 2022-07-03 14:29:17

Donanmanın en büyük 2'inci gemisi: İşte 'Derya' için gelinen son nokta!

Donanmada en büyük ikinci gemi olarak karşımıza çıkacak Derya gemisiyle ilgili son gelişmeler aktarıldı. SSB Demir, gelinen noktayı sosyal medya hesaplarından duyurdu.

Donanmanın en büyük 2'inci gemisi: İşte 'Derya' için gelinen son nokta!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

 Türkiye, savunma sanayi alanında önemli gelişmeler kaydederken, bu gelişmeler Cumhurbaşkanı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir tarafından duyuruluyor. İHA-SİHA ve daha birçok alanda yeni gelişmeleri aktaran İsmail Demir, son olarak donanmanın en büyük 2. gemisi Derya için de gelinen son noktayı duyurdu.

Çalışmalarına devam edilen Derya gemisinin inşaası tüm hızıyla devam ederken, gözler 2023'e çevrildi. Türkiye'nin hava, kara ve denizde yeni projeleri 2023'te piyasaya çıkarken, Derya içinde son detaylar paylaşıldı.

DERYA GEMİSİ'NDE HAZIRLIK SÜRÜYOR

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterine girecek ikinci büyük gemi olması planlanan Derya’nın inşasının tüm hızıyla devam ettiğini açıkladı. Konu hakkında sosyal medya hesabı üzerinden bir paylaşımda bulunan Demir, “Donanmamızın2.büyük gemisi olacak denizde ikmal muharebe destek gemimiz Derya’nın inşası tüm hızıyla devam ediyor. Derya’nın Cumhuriyetimizin 100. yılında envantere girebilmesi için var gücümüzle çalışıyor, 2023'e sağlam adımlarla ilerliyoruz” ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan proje çerçevesinde Yalova’daki Sefine Tersanesi tarafından inşa faaliyetleri devam eden Derya’nın 2023 yılında envantere girmesi hedefleniyor. Derya ile elde edilecek kazanımlar arasında yüzer birliklerin helikopter yakıtı dahil olmak üzere akaryakıt ve su ikmallerini denizde ikmal yöntemi ile süratli bir şekilde yapmak, gemilerde bulunan insanlı ve insansız su üstü, sualtı araçlarının, helikopterlerin ve İHA'ların belirli seviyede bakım ve onarımlarının yapılmasına destek sağlamak gibi özellikler yer alıyor.

Teknik özellik bakımından ise denizde ikmal muharebe destek gemisi Derya; 199 metre uzunluk ve 24.4 metre ise genişliğiyle ön plana çıkıyor. 26 bin ton deplasman ağırlığına sahip Derya'nın, bu yükle beraber hızı 24 knot seviyelerine kadar ulaşabiliyor.