• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  98028
 • down
  USD
  5.7049
 • down
  EURO
  6.3986
 • down
  GBP
  7.0858
 • down
  Altın
  257.798
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 11.09.2018 - 23:08 Yorum : 0

İngiltere'den İdlib açıklaması: Cumhurbaşkanı Erdoğan'a kesinlikle katılıyoruz

İngiltere'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Karen Pierce, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Wall Street Journal gazetesinde İdlib ile ilgili kaleme aldığı makaleye atıfta bulunarak ''Cumhurbaşkanı Erdoğan'a kesinlikle katılıyoruz.'' dedi.

İngiltere'den İdlib açıklaması: Cumhurbaşkanı Erdoğan'a kesinlikle katılıyoruz

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Rusya'nın talebi üzerine  Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin  ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Tahran'da yaptığı zirvenin sonuçlarını ve  İdlib'deki gelişmeleri görüşmek üzere toplandı.

Konseyde konuşan Pierce, ''Esed rejimi ve Rusya'nın İdlib'e saldırması  ya da Türkiye'nin teröristleri ayırt edip onlarla mücadele etmesi arasında bir  tercih yapmamız gerek. Türkiye'nin İdlib için bir planı var, muhalifler  teröristlerle mücadele ederken rejim onlara saldırmayacak. Konseyin bunu  konuşuyor olması gerek.'' diye konuştu.

Karen Pierce, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Wall Street Journal gazetesinde  İdlib ile ilgili kaleme aldığı makaleye atıfta bulunarak ''Cumhurbaşkanı  Erdoğan'a kesinlikle katılıyoruz.'' ifadesini kullandı.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley de Rusya ve Esed rejiminin  İdlib'deki saldırılarında varil bombaları ve roketler kullanıldığını,  hastanelerin hedef alındığını belirtti.

Haley, ''Acımasız çift vuruş saldırılar düzenliyorlar. Çift vuruş  saldırıları bilmeyen için rejim güçleri bir bölgeyi vuruyor, ilk müdahaleye  gelenler için biraz bekleyip tekrar vuruyor. Bu profesyonel askerlik değil, mide  bulandıran terörist taktiği.'' değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’nın Suriye'de barış konusunda zamanlarını boşa harcamasına son  vermesi gerektiğini dile getiren Haley, şunları kaydetti:

"Rusya ve İran, Suriye'de yapıcı aktörler olarak güvenilirliklerini  göstermek için her türlü fırsata sahipti ama bu fırsatlara ne oldu? Kendi  vardıkları sözde çatışmasızlık anlaşmasını gülünç ve sistematik olarak ihlal ettiler.''

Rusya'nın İdlib'deki felaketi durdurma gücü olduğunu vurgulayan Haley,  ''İdlib'de herhangi bir saldırı gerginliği artıracak. Esed, Rusya ve İran bu  yolda devam ederse sonuçları vahim olur ve dünya olanlardan onları sorumlu  tutar.'' dedi.

Bu şartlar altında Rusya'nın Suriye'nin inşası talebine hiçbir ülkenin  karşılık vermeyeceğini söyleyen Haley, ''Astana süreci başarısız oldu, şiddeti  durduramadı ve siyasi süreci destekleyemedi.'' diye konuştu.

Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre da Suriye'de krize  siyasi çözüm bulunmadan ülkenin yeniden inşa edilmesine destek vermeyeceklerini  söyledi.

BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES'TEN TÜRKİYE, RUSYA VE İRAN'A ÇAĞRI

BM Genel Sekreteri Guterres, Türkiye, Rusya ve İran'a İdlib'de savaşı  önleme ve sivillerin korunması için hiçbir çabayı boşa çıkarmama çağrısı  yaptı.

Etiketler : Karen Pierce
 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber