20˚
İstanbul
20˚
parçalı az bulutlu
Nem %58
Rüzgar 4.21 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
22˚/15˚
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2022-01-21 23:36:52

ABD’de ele geçirilmişti! Türkiye ait 28 tarihi eser yurda dönüyor

ABD’de ele geçirilen ve Türkiye’ye ait olduğu ortaya çıkan 28 tarihi eser, New York Başkonsolosluğuna teslim edildi.

ABD’de ele geçirilmişti! Türkiye ait 28 tarihi eser yurda dönüyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kaçakçılıkla Mücadele Daire Başkanlığı’nın 2 yıl süre çalışmaları sonucunda 16'sı ABD'li milyarder Michael Steinhardt'ın antik sanat eseri koleksiyonunda bulunan ve el konulan 28 tarihi eser yurda dönüyor.

ÇALIŞMALAR BAŞARILI ŞEKİLDE TAMAMLANDI

Türkevi'nde düzenlenen törende, tarihi eserler, Türkiye'nin New York Başkonsolosluğunca, ABD İç Güvenlik Bakanlığı ve Manhattan Bölge Savcılığı yetkililerinden teslim alındı. Başkonsolos Reyhan Özgür, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'den kaçırılan 28 tarihi eserin iade sürecinin Kültür ve Turizm Bakanlığınca yürütülen çalışmalarla başarılı şekilde tamamlandığını söyledi.

TÜRKİYE’DE SERGİLENECEKLER

Türkiye'nin son 20 yılda kaçırılan 8 binden fazla tarihi eserini vatanına kavuşturduğunu belirten Özgür, 28 tarihi eserin iadesinin ise Türkiye ve eski uygarlıklara ev sahipliği yapan topraklardaki eserlerin yağmalanması, kaçırılması ve satılmasının cezasız kalmayacağını gösterdiğini kaydetti. Özgür, iade edilen tarihi eserlerin Türk müzelerinde sergileneceğini bildirdi. İade edilen eserler arasında 12 sikke, 6 bin yıllık Kilia idolü, neolitik döneme ait tanrıça figürü ve geyik başı motifli sunu kasesi bulunuyor.

 

Etiketler