Tarih : 21.01.2021 - 00:21 Yorum : 0

Biden'a dünyadan ilk tebrikler

Amerika Birleşik Devletleri’nde tarihi tören sona erdi. Joe Biden, Washington’da Kongre binasında yemin ederek Amerika’nın 46. Başkanı oldu. Biden'a ilk tebrik mesajları da geldi.

Biden'a dünyadan ilk tebrikler

ABD’de geçtiğimiz yıl 3 Kasım’da yapılan başkanlık seçiminde zaferle çıkan Joe Biden, bugün Kongre binasında düzenlenen yemin töreni ile görevi eski Başkan Donald Trump’tan resmen devraldı. Biden’ın göreve başlaması ile Avrupa Birliği ve NATO’dan tebrik mesajları geldi.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel yayınladığı mesajda, “46. ABD Başkanı olarak Başkan Joe Biden'ı ve Başkan Yardımcısı olan ilk kadın Kamala Harris'i içtenlikle tebrik etmek istiyorum. Amerikan halkını iyileştirmeye ve ülkelerini salgından kurtarmaya çabalarken onlara en iyi dileklerimi sunarım” dedi.

Michel, “Her millette olduğu gibi, Amerikan halkı da umutlarını ve endişelerini ciddiye alan liderleri hak ediyor. Ve Başkan Biden ve Kamal Harris'in bunu yapacağına inanıyorum. Masaya bir öneri koyuyorum: Yeni bir kurucu pakt yapalım. Daha güçlü bir Avrupa için. Daha güçlü bir Amerika için. Daha iyi bir dünya için” ifadelerini kullandı.

“İşbirliği genişletilmeli”
ABD ve AB arasında çok taraflı işbirliğini geliştirilmesine vurgu yapan Michel, işbirliğini Covid-19 ile mücadele, iklim değişikliği, ekonomilerin yeniden inşası, adil ticaret ve dijital dönüşüm konularında genişletilmesi gerektiğini ifade etti.
AB ve ABD arasındaki ittifakın bazen zamanlarda sorgulandığına dikkat çeken Michel, “Ama şimdi inancı ve sağduyuyu geri getirmenin zamanı geldi. Şimdi işbirliğimizi canlandırma zamanı. Başkalarından çok birbirimize yatırım yapıyor ve ticaret yapıyoruz. İnsanlarımız arasındaki bağlar derin. Ortaklığımız her zamankinden daha hayati öneme sahip. İşbirliğimiz, halklarımızın ve dünyanın yararınadır” dedi.
AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Biden ve Harris’i tebrik ederek, “İlham verici açılış konuşmanız ve işbirliği teklifiniz için teşekkür ederiz. Avrupa yeni bir başlangıca hazır” ifadelerini kullandı.

“Başkan Biden ile yakın çalışmayı dört gözle bekliyorum”
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise yaptığı yazılı açıklamada, “NATO adına Joe Biden'ı Amerika Birleşik Devletleri'nin 46. Başkanı ve Kamala Harris'i Başkan Yardımcısı olarak göreve başladığı için tebrik ediyorum. Bugün, transatlantik İttifak için yeni bir bölümün başlangıcı” dedi.
Stoltenberg, “Kuzey Amerika ile Avrupa arasındaki bağ, güvenliğimizin temelidir ve güçlü bir NATO, hem Kuzey Amerika hem de Avrupa için iyidir. Yetmiş yıldan fazla bir süredir, transatlantik İttifakımız, halkımıza özgürlük, barış ve güvenliği garanti etti. Demokrasilerimizi, değerlerimizi ve kurallara dayalı uluslararası düzeni korumak için birlikte çalıştığımız için ABD'nin liderliği elzem olmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“Odak noktamız, NATO2030 olacaktır”
NATO müttefiklerinin Çin, Rusya, Afganistan ve Irak konularında bir arada durmalarını gerektiğini ifade eden Stoltenberg, “Hiçbirimiz bu zorluklarla tek başımıza yüzleşemeyiz, ancak NATO'da birlikte bir milyar insanı ve dünyanın askeri ve ekonomik gücünün yarısını temsil ediyoruz. Bu yüzden Başkan Biden ile yakın çalışmayı ve onu bu yılın sonlarında Brüksel'de yapılacak NATO Zirvesi'nde karşılamayı dört gözle bekliyorum. Odak noktamız, güçlü ittifakımızı daha da güçlü ve geleceğe uygun hale getirme girişimi olan NATO2030 olacaktır” dedi.

İSRAİL BAŞBAKANI NETANYAHU, BİDEN VE HARRİS'İ TEBRİK ETTİ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 46'ncı ABD başkanı olarak göreve başlayan Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris'i tebrik etti.
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu sosyal medya hesabından yayınladığı görüntülü mesajında, 46'ncı ABD Başkanı olarak göreve başlayan Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris'i tebrik ederek, ABD ile İsrail arasındaki ilişkileri güçlendirme çağrısında bulundu. Netanyahu, “ABD-İsrail ittifakını güçlendirmek, İsrail ile Arap dünyası arasındaki barışın kapsamını genişletmeye devam etmek ve aralarında başta İran'ın oluşturduğu tehdit olmak üzere ortak zorluklarla yüzleşmek için sizinle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum” dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu göreve başlayan Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris'i tebrik ederek, ABD ile İsrail arasındaki ilişkileri güçlendirme çağrısında bulundu. Netanyahu, “ABD-İsrail ittifakını güçlendirmek, İsrail ile Arap dünyası arasındaki barışın kapsamını genişletmeye devam etmek ve aralarında başta İran'ın oluşturduğu tehdit olmak üzere ortak zorluklarla yüzleşmek için sizinle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum” dedi.

FRANSA CUMHURBAŞKANI MACRON'DAN TEBRİK
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Biden ve ABD Başkan Yardımcısı Harris’in yemin edip görevine başlamasının ardından tebrik etti. Macron, “Amerika halkı için bu en önemli günde en iyi dileklerimi sunuyorum. Biz beraberiz. Zamanımızın zorluklarıyla yüzleşmek için daha güçlü olacağız. Geleceğimizi inşa etmek için daha güçlü olacağız. Gezegenimizi korumak için daha güçlü olacağız. Paris Anlaşmasına tekrar hoş geldiniz” dedi.

İTALYA’DAN BİDEN’A TEBRİK: DEMOKRASİ İÇİN ÖNEMLİ BİR GÜN
İtalya Başbakanı Giuseppe Conte sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı mesajında, “Başkan Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris'i tebrik ediyorum. Amerika'nın sınırlarının ötesinde geçen, demokrasi için önemli bir gün. İtalya, uluslararası ortak ajandasında ABD ile birlikte mücadele etmeye hazırdır” dedi.

JOHNSON’DAN BİDEN'A TEBRİK: BAŞKAN BİDEN İLE ÇALIŞMAYI HEYECANLA BEKLİYORUM
İngiltere Başbakanı Boris Johnson, sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı mesajında, ABD’nin 46’ıncı başkanı olarak göreve başlayan Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris’i tebrik etti. Johnson, “ABD başkanı olarak yemin eden Joe Biden ve tarihi görevine başladığı için Kamala Harris'i tebrik ederim. İklim değişikliğinden, Covid-19'a kadar hepimiz için önemli olan konularda ABD'nin liderliği hayati önem taşıyor ve Başkan Biden ile çalışmayı heyecanla bekliyorum” dedi.

ALMANYA’DAN BİDEN’A TEBRİK MESAJI
Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier yayınladığı video mesajında, Almanya ile ABD arasında Trump döneminde gerilen ilişkilerin Biden döneminde daha olumlu yürüyeceğinden umutlu olduğunu belirtti. Steinmeier, ABD ile korona salgını başta olmak üzere iklimin korunması ve güvenlik konularında, silah denetimleri ve silahsızlanma meselelerinde ve dünyadaki çok sayıda çatışmaya karşı bir kez daha vazgeçilmez bir ortak olarak yanımızda göreceğimiz için memnun olduklarını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Steinmeier, Joe Biden ve yardımcısı Kamala Harris'i en yakın bir zamanda Almanya'da ağırlamak istediklerini belirtti.

“Alman-Amerikan dostluğu ve iş birliğinde yeni bir sayfa bekliyorum”
Almanya Başbakanı Angela Merkel ise yayınladığı mesajında, Biden ve Harris’i tebrik ederek, “Alman-Amerikan dostluğu ve iş birliğinde yeni bir sayfa bekliyorum” dedi.

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Alman hükümeti, Amerikan demokrasisinin bir kutlaması olan açılış töreniniz için Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris'i tebrik ediyor. Alman-Amerikan dostluğu ve iş birliğinde yeni bir sayfa açmayı dört gözle bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Trump ile uğraşmak zorunda kalmamanın rahatlığı açıkça hissediliyor”
Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise yaptığı açıklamada, Beyaz Saray'da artık Trump ile uğraşmak zorunda kalmamanın rahatlığı açıkça hissediliyor ifadelerini kullanarak, “Son dört yılda Amerika'nın neleri önemsediğini gördük. Biden bunları değiştirmeye geldiğinden çok sevindim. Çünkü ABD'nin büyük zorluklarla yüzleşmesine, bu zamanın krizlerini gerçekten yeniden kontrol altına almasına ihtiyacımız var” dedi.

 

Etiketler : joe biden ABD
 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber