Tarih : 19.06.2021 - 11:19 Yorum : 0

DSÖ’den uyarı: Delta varyantı daha bulaşıcı

Delta varyantıyla ilgili Dünya Sağlık Örgütü’nden açıklama geldi. İlk olarak Hindistan’da ortaya çıkan Delta varyantının küresel olarak virüsün baskın türü olmaya başladığını belirten DSÖ, Delta’nın İngiltere’de görülen Alfa varyantına göre daha fazla bulaşıcı olduğunu açıkladı.

DSÖ’den uyarı: Delta varyantı daha bulaşıcı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ilk olarak Hindistan’da görülen Delta varyantının küresel olarak baskın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) türü olduğunu açıkladı.

Delta varyantının daha bulaşıcı olduğunu belirten DSÖ'den bilim insanları, bulaşıcılığı nedeniyle bu varyantın baskın hale geldiğini söylüyor.

AŞILARIN VARYANTA KARŞI ETKİSİ

Koronavirüs salgını, dünya genelinde büyük can kayıplarına sebep oldu. 4 milyonu aşkın insan hayatını kaybetti. Varyantlarla birlikte virüsün yayılımı hızlanırken dünyadaki aşılama seferberliğiyle salgının önüne geçilmeye çalışılıyor. Aşıların varyantlara karşı etkinliğinin belirlenebilmesi için daha çok veriye ihtiyaç olduğu belirtiliyor.

DELTA VARYANTI DAHA BULAŞICI

İngiltere sağlık kurumu ise ülkedeki yeni vakaların yüzde 99’unun Delta varyantından kaynaklandığını açıkladı. Alfa varyantına göre; Delta varyantının ev içi bulaşlarda yüzde 65 daha bulaşıcı olduğu belirtildi. Ayrıca Delta varyantının görüldüğü yaş grubunun ise daha çok gençler olduğu aktarıldı.

Öte yandan koronavirüs salgınına karşı dünyadaki ilk aşıyı geliştiren Biontech'in kurucu ortağı Profesör Uğur Şahin'de dikkatli olunmadığı takdirde aşılara rağmen Delta varyantının yayıldığını belirterek dördüncü koronavirüs dalgasıyla ilgili uyarıda bulunmuştu.

Covid aşısı: MHRS ve e-nabız üzerinden randevu nasıl alınır, kimler aşı olabilir? MHRS, e-Nabız, SMS yoluyla aşı randevu nasıl alınır Günlük aşı dozunda her geçen gün rekor kırılıyor. İşçi ve SGK kayıtlı tüm vatandaşlara MHRS ve e-nabız üzerinden aşı randevusu açılmasıyla vatandaşlar, aşı randevu işlemlerini araştırıyor. Peki, MHRS ve e-nabız üzerinden randevu nasıl alınır, SMS yoluyla Covid aşı randevusu nasıl alınır? İşçi ve SGK kayıtlı memurlar aşı randevusu nasıl alıyor? 30 yaş üstü ne zaman aşılanacak?

Prof. Dr. Uğur Şahin'den uyarı: Varyantlara ve dördüncü dalgaya dikkat Prof. Dr. Uğur Şahin'den korkutan uyarı Biontech'in kurucu ortağı Uğur Şahin’in dördüncü koronavirüsü dalgası ile ilgili uyarıda bulundu. İki doz aşı yapılmasına rağmen Delta varyantının yayıldığını belirten Uğur Şahin, “Eğer dikkatli olmazsak yeni bir dalgayla karşı karşıya kalırız” dedi.

Rus bilim insanları yeni koronavirüs varyantı keşfetti Bilim insanları açıkladı! Rusya'da yeni Kovid 19 varyantı Rusya'da aşılanmaya rağmen koronavirüs vaka sayılarında artış yaşandı. Rus bilim insanları artışın nedenin yeni bir varyant olabileceğini açıkladı.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber