2022-01-26 10:00:13

Hırvatistan’dan NATO’ya rest: Ukrayna ile Rusya savaşırsa askerlerimizi çekeriz

Hırrvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic, Ukrayna ile Rusya arasından çatışma çıkması durumunda, ordunun tüm mensuplarının NATO’dan geri çekileceğini belirterek rest çekti.

Hırvatistan’dan NATO’ya rest: Ukrayna ile Rusya savaşırsa askerlerimizi çekeriz
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic, başkent Zagreb’de bir fabrika açılış töreninde Rusya-Ukrayna gerilimine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Basın mensupları tarafından yöneltilen, “Ukrayna ile Rusya arasında bir savaş çıkarsa Hırvatistan'ın rolü ne olur?” sorusuna net bir cevap verdi.

Zagreb, Bu durumun gerçek bir suçlusu yok ancak kimin zarar göreceği çok net bir şekilde ortada. Bu nedenle Hırvatistan ve Hırvat ordusu böyle bir savaşa katılmayacak." dedi.

"ÇATIŞMA ALEVLENİRSE NATO'DAN ÇEKİLİRİZ"

NATO'nun "bölgeye ilave Hırvat askeri takviyesi talebinin" duyulduğunu hatırlatan Milanovic, "Ben Hırvat ordusunun başkomutanıyım. Ukrayna ile Rusya arasındaki çatışmanın alevlenmesi durumunda, Hırvat ordusunun tüm üyelerini geri çekeceğiz. Bölgede Hırvat ordusuna ait bir askerin bulunmasını istemem." diye konuştu.

"KARARIMIZ, BİDEN'IN POLİTİKALARIYLA ALAKALI"

Alacağı bu kararın Ukrayna veya Rusya ile bir ilgisinin olmadığını belirten Milanovic, "Kararımız tamamen Joe Biden yönetiminin ve Amerika iç politikasının dinamiklerine bağlıdır." şeklinde konuştu.
Uluslararası güvenlikle ilgili meselelerde bir tutarsızlık ve tehlikeli bir davranış gördüğünü dile getiren Milanovic, "Bu olayların tümü Moskova lobisinde yaşanıyor. Rusya'nın güvenlik çıkarlarını dikkate alacak bir düzenleme bulunmalı. Ukrayna'yı ve Ukrayna ekonomisini korumanın yolları muhakkak mevcuttur." ifadelerini kullandı.

"UKRAYNA, 8 YILDIR AB'DEN YARDIM ALAMIYOR"

Ukrayna'nın NATO'da yerinin olmadığını belirten Milanovic, "Yanukovic yönetiminin devrilmesinin ardından sekiz yıl geçti. Ukrayna ekonomik olarak ilerleme gösteremiyor. Avrupa Birliği'nden de hiçbir yardım alamıyor. Ülke en geri kalmış ülkeler arasına girdi." dedi.

Etiketler