Tarih : 04.03.2019 - 21:11 Yorum : 0

Juan Guaido 11 gün sonra Venezuela döndü

Ülkeden çıkış yasağı olmasına rağmen 22 Şubat'ta Kolombiya'ya geçen muhalif lider Juan Guaido, 11 gün sonra Venezuela'ya döndü.

Juan Guaido 11 gün sonra Venezuela döndü

ABD'nin Kolombiya'ya yolladığı "insani yardım" malzemelerinin  Venezuela'ya sokulması girişiminden bir gün önce ülkesinden ayrılan, Venezuela'da  kendini "geçici devlet başkanı" ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Guaido, sosyal  medya hesabından yaptığı açıklamada, "Venezuela'ya özgür bireyler olarak giriş yapıyoruz, kimse de bunun aksini söyleyemez." ifadesini kullandı.

Guaido, Kolombiya'dan sonra bölgede kendisini destekleyen Brezilya,  Arjantin, Paraguay ve Ekvador gibi ülkelere ziyaretlerde bulunmuştu.

Öte yandan, Venezuela Başsavcısı Tarek William Saab, ocak sonunda  Guaido'ya yurt dışına çıkış yasağı getirilmesi, mal varlığının ve banka  hesaplarının dondurulması için Yüksek Adalet Mahkemesine başvuruda bulunmuş,  ertesi gün bu ihtiyati tedbirler onaylanmıştı.

Venezuela krizi

Venezuela'da çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı  Guaido, kendini "geçici devlet başkanı" ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere  Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama,  Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmış, son olarak  Avrupa Parlamentosu da aynı yönde adım atmıştı.

Meksika, Türkiye, Rusya, İran, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela  Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelerken, Maduro da  gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak  ticari ilişkilerinin süreceğini açıklamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump da gelişmeler üzerine Venezuela'ya asker  göndermeyi seçeneklerden biri olarak göstermişti.

Etiketler : Juan Guaido venezuela
 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber