22˚
İstanbul
22˚
hafif yağmur
Nem %58
Rüzgar 5.50 /s
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
24˚/17˚
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/19˚
23 Mayıs 2022 Pazartesi
2022-01-22 09:10:45

NATO Rusya'nın talebini reddetti: Romanya ve Bulgaristan'dan çekilmeyiz

Rusya'nın ''NATO Romanya ve Bulgaristan'dan çekilsin'' talebine NATO'dan ret geldi. NATO, ''birbirimizi koruma ve savunma yeteneğimizden vazgeçmeyeceğiz'' açıklaması yaptı.

NATO Rusya'nın talebini reddetti: Romanya ve Bulgaristan'dan çekilmeyiz
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Cenevre'de Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD Dışişleri Sözcüsü Antony Blinken'ın bir araya gelmesinin ardından Rusya, ''NATO Romanya ve Bulgaristan'dan çekilsin'' talebinde bulundu. NATO, bu talebi reddetti. NATO Sözcüsü Oana Lungescu yaptığı açıklamada, "NATO, ittifakın doğu kısmındaki birliklerin varlığı da dahil olmak üzere, birbirimizi koruma ve savunma yeteneğimizden vazgeçmeyecektir" dedi.

Lungescu, Rusya’nın talebinin birinci ve ikinci sınıf NATO üyeleri oluşturacağını belirterek, bu talebi reddettiklerini aktardı:

''Avrupa üzerinde her türlü etki alanı fikrini reddediyoruz. Bize yönelen her türlü tehdidi gereği gibi cevaplıyoruz, özellikle de ortak savunmamızı güçlendirerek.''

Lungescu ayrıca, NATO’nun her zaman tetikte olduğunu ve ittifakın doğu kısmını güçlendirme ihtiyacını değerlendirmeye devam ettiğini aktardı.

NATO ile Rusya arasında başlaması öngörülen diyalog sürecinde Rusya’nın NATO’ya ilettiği talebinde NATO’nun Romanya ve Bulgaristan’dan çekilmesini istediği bildirilmiş, Moskova’nın 1997 yılı koşullarına geri dönülmesi ve NATO’nun hukuki geçerliliği olacak bir karar alarak Rusya’ya güvence vermesini istediği belirtilmişti.

BULGARİSTAN: RUSYA YAPICI DİYALOĞA YÖNELMELİ

Rusya’nın talebinde adı geçen Bulgaristan ise Rusya’nın bu isteğine NATO çizgisinde bir cevapla karşılık verdi. Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov mecliste yaptığı konuşmada, Bulgaristan'ın egemen bir ülke olduğunu ve yıllar önce tercihini NATO üyeliği tarafında kullandığını hatırlatarak, Rusya'ya Ukrayna konusunda yapıcı bir diyaloğa yönelmesi çağrısında bulundu.

Etiketler