Tarih : 23.06.2021 - 20:30 Yorum : 0

Türk ve ABD'li yetkililer Kabil Havalimanı için görüşecek

ABD Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden oluşan bir heyet, Afganistan'da Kabil havalimanı ile ilgili Türkiye'ye geliyor.

Türk ve ABD'li yetkililer Kabil Havalimanı için görüşecek

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Binbaşı Rob Lodewick yaptığı açıklamada, ABD Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerden oluşan bir heyet, Afganistan’da Kabil havaalanının güvenliği konusunu görüşmek üzere Türkiye'ye geleceği belirtti. Görüşmenin detayları hakkında bilgi vermeyen görüşmenin detaylarına ilişkin bilgi vermezken, ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesinde 2022 savunma bütçesine ilişkin bir oturumda açıklamalarda bulunan ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, herhangi bir yazılı anlaşmanın henüz olmadığını ancak görüşmeleri ilerlettiklerini söyledi.

NATO TOPLANTISINDA GÜNDEME GELMİŞTİ

Milley, "Bu hafta (Türkiye ile) bir toplantımız var. Sanırım anlaşmanın neredeyse son parçası kaldı. Türkiye adına konuşmak istemiyorum ve nihai bir anlaşmanın sonucunu önceden vermek istemiyorum ama Kabil havalimanının güvenliğinin sağlanacağı konusunda eminim." dedi. Türkiye, NATO Kararlı Destek Misyonu kapsamında Afganistan'daki Kabil Hamid Karzai Havalimanı'nın işletilmesi görevini 6 senedir sürdürüyor. ABD Afganistan'dan çekilirken, ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın NATO Zirvesi sırasında yaptıkları görüşmede Kabil havaalanının güvenliği konusu da gündeme gelmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin orada kalabileceğine dair niyetini mevkidaşlarına aktardığını ifade etmişti.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber