Tarih : 02.12.2021 - 06:17 Yorum : 0

Sözleşmeli ile kadrolu ayrımı kalkıyor: İşte ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun detayları

Kadrolu-sözleşmeli ayrımı bitiyor. Eğitimin kalitesini artırmak için uzman ve başöğretmenlik geliyor. En az 10 yıllık tecrübeye sahip öğretmenler, sınavda başarılı olurlarsa uzman öğretmenliğe geçecek. Yüksek lisans yapanlar sınava girmeden bu hakka kavuşacak.10 yıllık uzman öğretmenlerde sınavla başöğretmenliğe geçecek. Doktorası olanlar sınavdan muaf tutulacak. Sözleşmeli öğretmenlerin özlük hakları kadrolu olanlar ile eşitlenecek. İşte ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun detayları...

Sözleşmeli ile kadrolu ayrımı kalkıyor: İşte ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun detayları

AK Parti’nin hazırladığı ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun içeriğini Cumhurbaşkanı açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Öğretmenlik Meslek Kanunu’yla sözleşmeli öğretmen-kadrolu öğretmen ayrımının ortadan kaldırılacağını belirterek “Mecburi hizmet hariç özlük hakları, atamalar, mazeret tayinleri başta olmak üzere sözleşmeli öğretmenlerimiz kadrolu öğretmenlerimizle aynı haklara sahip olacaklar” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki 20. Millî Eğitim Şûrası’nda konuştu. 7 yıl sonra yapılan şûrada Erdoğan müjdeleri peş peşe sıraladı.

ZAM VE YENİ HAKLAR GELİYOR

Uzman öğretmenler, hem bir derece alacaklar hem de maaşlarında 1.000 lira artış olacak. Sözleşmeli öğretmen kavramı da kalkıyor. Sözleşmeli öğretmenlerin özlük hakları kadrolu olanlar ile eşitlenecek. Cumhurbaşkanı, profesörlere de çağrıda bulunarak “İstiyorum ki gelsin ortaöğretimde müdür olsunlar. Ortaöğretime farklı bir zenginlik kazandırsınlar” dedi.

Öğretmen Meslek Kanunu’nun içeriğini ilk defa anlatan Cumhurbaşkanı şunları söyledi:

 • Çalışmaları tamamlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu inşallah kısa sürede Meclisimizin takdirine sunacağız.
 • Öğretmenlerimizin özlük haklarını artırmayı, mali ve sosyal imkânlarını genişletmeyi, çalışma şartlarını iyileştirmeyi asla ihmal etmiyoruz.
 • (Öğretmenlik Meslek Kanunu) Bu düzenleme sayesinde öğretmenlerimiz tarihte ilk kez kapsamlı ve bütüncül bir meslek kanununa kavuşacaklar.
 • Sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen ayrımını ortadan kaldırıyoruz. Mecburi hizmet hariç özlük hakları, atamalar, mazeret tayinleri başta olmak üzere sözleşmeli öğretmenlerimiz kadrolu öğretmenlerimizle aynı haklara sahip olacaklar.
 • Öğretmenliği kariyer mesleği olarak tanımlayarak adaylık, öğretmenlik, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik için hak, görev ve sorumlulukları netleştiriyoruz.
 • 10 yıllık uzman öğretmenler, eğitimlerini tamamlayıp sınavda başarılı oldukları takdirde ‘başöğretmen’ unvanıyla görev yapacaklardır.
 • Öğretmenlikte 10 yılını doldurmuş öğretmenlerimize ‘uzman öğretmenlik’ imkânını getiriyoruz.
 • “Öğretmenlikte adaylık kaldırma sınavını bir kenara bırakıyoruz. Mesleki gelişmeleri temelinde bir program uygulayarak adaylarımıza destek olacağız.
 • Eğitimlerini tamamlayan ve sınavdan başarıyla geçen uzman öğretmenlerimiz, hem bir derece alacak hem de maaşlarında 1000 lira artış olacaktır. Yüksek lisans yapmış öğretmenlerimiz ise sınavdan muaf tutulacaktır.
 • (Başöğretmenlere) Bu öğretmenlerimize ilave derece verecek ayrıca maaşlarında da 2 bin lira artışa gideceğiz. Doktora yapmış öğretmenlerimiz ise bu sınavdan muaf tutulacaktır.
 • Birinci derecedeki öğretmenlerimizin ek göstergelerini daha önce söz verdiğimiz şekilde 3600’e çıkarıyoruz.

PROFESÖRLER ORTAÖĞRETİMDE MÜDÜR OLSUN

“Ortaöğretimde, profesörlerin müdürlük yapması” çağrısını tekrarlayan Erdoğan “İstiyorum ki ortaöğretimde profesörlerimiz gelsinler, okullarımıza müdür olsunlar. Ortaöğretime farklı bir zenginlik kazandıracaktır. Bu çağrımı daha önce de yaptım, bugün bu vesile ile yine yapıyorum. Çünkü ortaöğretimde de yani profesörlerimizden okullara müdür olanlar birkaç tane var. Onlara da özellikle takdirlerimi ve saygılarımı sunuyorum. Bunu yaygınlaştırmanın çok çok önemli olduğuna da inanıyorum” diye konuştu.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber