Tgrt Haber
23 Mart 2024 18:01 - Güncelleme : 23 Mart 2024 18:06

MEB Şûrası kaldırıldı mı? MEB’den iddialara cevap geldi!

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) MEB Şûrası'nın artık toplanmayacağı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını duyurdu.

Editör: Yusuf Özgür Bülbül / Kaynak: tgrthaber.com.tr
MEB Şûrası kaldırıldı mı? MEB’den iddialara cevap geldi!

MEB Şûrası'nın artık toplanmayacağına dair çıkan haberler kamuoyunda kafa karışıklığı oluşturdu. Bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve MEB Şûrası'nın Türk milli eğitim sistemini geliştirmek amacıyla çalışmalarına devam edeceğini vurgulayan bakanlık iddialara cevap verdi.

“GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

MEB, resmi bir açıklama yaparak bu iddiaları yalanladı ve Şûranın bilimsel danışma kurulu olarak varlığını sürdüreceğini açıkladı.  Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

“Bazı basın yayın organlarında yer alan Millî Eğitim Şûrası Yönetmeliği'nin kaldırıldığı ve MEB Şûrası'nın artık toplanmayacağı yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Zira 10 Aralık 2022 tarih ve 32039 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Yönetmeliği'nin 6 ve 16'ncı maddeleri kapsamında hazırlanan "Millî Eğitim Şûrası Yönergesi", Mart 2024 tarih ve 2796 sayılı Tebliğler Dergisi'nde yayımlanmıştır. Böylece Millî Eğitim Şûrası ile ilgili çalışmalar, Millî Eğitim Şûrası Yönergesi ile yürütülecektir.

MEB Şûrası kaldırıldı mı? MEB’den iddialara cevap geldi! - 1. Resim

Dolayısıyla mülga duruma düşen Millî Eğitim Şûrası Yönetmeliği'nin Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Yönetmelik, Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlükten kaldırılmıştır. 1921 yılında Maarif Kongresi adı altında Anadolu'nun işgal altında olmayan bölgelerinden heyetlerin katılımıyla başlayan, eğitimle alakalı meselelerin ilgili taraflarca görüşülmesi hususu yıllar içinde şûra toplantılarına dönüşmüştür. Bugüne kadar Türk millî eğitim sisteminin tarihinde ve gelişiminde önemli roller alan 20 Millî Eğitim Şûrası gerçekleştirilmiştir.

“TOPLANMAYA DEVAM EDECEK”

Ayrıca Bakanlığımızın ilgili birimlerince 21. Millî Eğitim Şûrası'nın düzenlenmesi amacıyla yapılan hazırlıklarda önemli bir aşamaya gelinmiş; "dijital vatandaşlık, kültürel mirasın teknolojik aktarımı, eğitimde yapay zekâ, öğretmen ve yönetici yetiştirme ve mesleki gelişimde dönüşüm, yeni teknolojiler ve öğrenme ortamlarının dönüşümü, eğitimde yeşil dönüşüm ve teknolojik sürdürülebilirlik, teknoloji kullanımı ve etik, eğitim teknolojilerinde erişilebilirlik ve kapsayıcılık" gibi birçok başlıkta istişareler için teknik ön çalışmaların planlanması tamamlanmış durumdadır. Bakanlığımızın bilimsel danışma kurulu olan şûra, evrensel değer ve standartlar göz önünde bulundurularak kalite, eşitlik ve etkililik ilkeleri ile millî ve toplumsal değerlere dayalı bir Türk millî eğitim sistemini geliştirmek amacına katkı sağlamak ve niteliği yükseltmek için eğitim öğretimle ilgili konuları tetkik etmeye ve tavsiye kararları almak üzere toplanmaya devam edecektir.”

Kaynak: tgrthaber.com.tr
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...