26˚
İstanbul
26˚
hafif yağmur
Nem %61
Rüzgar 4.68 /s
Cumartesi
26˚/19˚
Pazar
28˚/19˚
Pazartesi
27˚/20˚
Salı
27˚/20˚
27 Mayıs 2022 Cuma
2022-01-21 16:07:11

Dikkat çeken Bitcoin raporu: Düşüş uzun süre devam edecek

Kripto para piyasalarında sert düşüş devam ediyor. Dünyanın en büyük kripto para borsası operatörlerinden olan Huobi’den korkutan bir açıklama geldi. Fed’in varlık alımlarını geri çevirmesine tepki vermesiyle Bitcoin’in bu yıl değer kaybetmesini bekleniyor.

Dikkat çeken Bitcoin raporu: Düşüş uzun süre devam edecek
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

ABD Merkez Bankası (FED), artan enflasyon sonrası tahviller ve ipoteğe dayalı menkul kıymetler de dahil olmak üzere varlık alımlarını Kasım ayında yavaşlatmaya başladı.

Yaşanan bu sürece ‘Konik’ adı verilirken, dünyanın en büyük kripto para borsası operatörlerinden olan Huobi Araştırma Enstitüsü ise yeni bir rapor yayımladı. Yayımlanan raporda bu yıl küresel likiditede azalmaya veya küresel ekonomiye pompalanan paraya neden olabileceği belirtildi. 

"AYI PİYASASI" İLE MÜCADELE EDİLECEK

Yayımlanan raporda, küresel likiditede azalmayla beraber Bitcoin’in de bu süreçten etkileneceği belirtildi. Yaşanan krizle birlikte, Bitcoin’in uzun süreli bir fiyat düşüşüyle karşı karşıya kalacağı bir "ayı piyasası" ile mücadele edeceğini öngörüldü.  

Huobi’nin yayımlamış olduğu raporda, faiz oranlarındaki potansiyel bir artışın, Bitcoin dahil olmak üzere riskli varlıkların fiyatı üzerinde ek baskı oluşturmasının muhtemel olduğunu açıkladı. Açıklamada "Bitcoin amortisman olasılığı ortadan kaldırılamaz" denildi.

DÜNYANIN EN BÜYÜK KRİPTO PLATFORMU 

Diğer taraftan Hong Kong borsasında işlem gören Huobi’nin merkezi Seyşeller'de bulunuyor. Şirket,  sıklıkla günlük 1 milyar ABD dolarından fazla işlem hacmi işleyen, dünyanın en büyük kripto ticaret platformları arasında yer alıyor.

BITCOIN GEÇEN YIL DALGALI SEYRETTİ

Öte yandan, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, 2021’de dalgalandı. Kasım ayında neredeyse 69 bin dolar ile rekor bir seviyeye ulaştı ancak o zamandan beri değer kaybetti. Bitcoin, son iki haftadır 40 bin dolar civarında seyrediyor.

Etiketler