Tarih : 22.06.2021 - 14:37 Yorum : 0

Doğrudan yatırımlara Türkiye kancası: Tam 225 milyar dolar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin 2003 yılından beri yaklaşık 225 milyar dolar uluslararası doğrudan yatırım çekmeyi başardığını söyledi.

Doğrudan yatırımlara Türkiye kancası: Tam 225 milyar dolar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi tarafından yayımlanan ‘2021-2023 Türkiye Uluslararası Doğrudan Yatırım Stratejisi’nde değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin, 4 saatlik uçuş mesafesiyle 1,3 milyarlık nüfusa ve 26 trilyon dolarlık devasa bir pazara erişim imkânı sunduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkenin bu ticari avantajlarının yanında enerji kaynaklarının doğu-batı hattında, Avrupa ülkelerine taşınmasında en güvenilir rotalardan biri olduğunu vurguladı.

Erdoğan, Türkiye’nin hızlı ekonomik büyümesinin, son 19 yılda satın alma gücü artan bir orta sınıfın ortaya çıkmasını sağladığına işaret ederek, "Her biri 1 milyonu aşan nüfusa sahip 24'ün üzerindeki şehrimiz, ülkemizin gelişen iç pazarını destekliyor. Yaş ortalaması 32,7 olan genç ve dinamik nüfusumuzla, çokuluslu şirketler için büyüyen bir yerel talep altyapısı sağlıyoruz. Avrupa Birliği üyesi ülkelerle kıyaslandığında en genç nüfusa sahip ülke olan Türkiye, kalifiye mühendis sayısında da dünya genelinde üst sıralarda yer alıyor" değerlendirmesinde bulundu.

YATIRIM STRATEJİNİ HAZIRLADIK

Erdoğan, 2003 yılında, uluslararası doğrudan yatırımlar için güvence sağlayan özel bir kanunu hayata geçirdiklerini hatırlatarak, birçok ülkeyle karşılıklı yatırımları koruma ve çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmalarının yürürlükte olduğunu aktardı.

Türkiye'nin 2003 yılından beri yaklaşık 225 milyar dolar uluslararası doğrudan yatırım çekmeyi başardığını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Türkiye’nin ekonomik gelişimini ve yatırım ortamını iyileştirmekte kararlıyız. Bu amaçla Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisimizin koordinasyonunda ilgili tüm kamu ve özel sektör kuruluşlarıyla iş birliği halinde ülkemizin uluslararası doğrudan yatırımlar stratejisini hazırladık. 'Türkiye Uluslararası Doğrudan Yatırım Stratejisi', ekonomimizin ihtiyaç duyduğu alanlarda katma değerli yatırımları ülkemize kazandırmak için bir yol haritası niteliğinde olacaktır.”

HEDEF PAZAR PAYINDA YÜZDE 1.5

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu strateji belgesinin temel hedefi, 11’inci Kalkınma Planı ile uyumlu olarak, küresel doğrudan yatırımlardaki pazar payımızı 2023 yılı itibarıyla yüzde 1,5’e çıkarmaktır. Yine bu belgeyle ülkemizin merkezi konumunu koruyarak nitelikli istihdam sağlayan, bilgi yoğun ve katma değeri yüksek yatırımlardaki payını artırmayı amaçlıyoruz. Bu doğrultuda 11 adet strateji ve 72 adet eylem tasarladık. Bu strateji belgesi hazırlanırken, yeni tip koronavirüs salgınıyla birlikte değişen ekonomik şartları ve ülkemize sunduğu fırsatları da dikkate aldık.”

Türkiye’den uluslararası yatırımcıya ‘güven’ sözü Türkiye’den uluslararası yatırımcıya ‘güven’ sözü Küresel UDY pazarındaki etkinliğini ve kalitesini daha da artırmayı hedefleyen Türkiye'den yatırımcılara 'güvenli liman' çağrısı yapıldı.

124 ülkeye Türk damgası: 44 milyar dolarlık yatırım 124 ülkeye Türk damgası Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan Yurtdışı Yatırım Anketi’ne göre yurt dışındaki Türklerin yatırımları 2020’de 43,9 milyar dolara ulaştı. 35 milyar dolar ise ciro elde edildi.

Bakan Koca'dan Sinovac yetkililerine yatırım çağrısı Bakan Koca'dan Sinovac yetkililerine yatırım çağrısı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çinli Sinovac firması yetkilileriyle video konferans yöntemiyle bir görüşme gerçekleştirdi.

Kaynak : AA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber