Tarih : 14.06.2021 - 13:01 Yorum : 0

Erdoğan-Biden zirvesi sonrası dolar ne olur?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan NATO zirvesi için Brüksel’de. Piyasalar ABD Başkanı Biden ile başkanlığa seçildikten sonra ilk kez görüşecek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kritik zirvesine kitlendi. Görüşme sonrasında doların tepkisi ne olacak sorusuna ise altın ve para piyasalar uzmanı İslam Memiş TGRT Haber’de cevapladı

Erdoğan-Biden zirvesi sonrası dolar ne olur?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel’de bulunan NATO Karargahı'na geldi. Zirvede Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da eşlik ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Liderler Zirvesi’nde ilk olarak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü.

NATO Zirvesi'nde diplomasi trafiği NATO Zirvesi'nde diplomasi trafiği Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen NATO Liderler Zirvesi'nde Almanya Başbakanı Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile görüştü.

BAŞKANLIK SONRASI İLK KEZ YÜZ YÜZE GÖRÜŞECEKLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanlığına seçildikten sonra ilk kez Biden ile yüz yüze görüşecek. Kritik görüşmeye dakikalar kala piyasalarda bu görüşme sonrası çıkacak mesaja kitlendi. 8,88 ile tarihi zirveyi gören dolar/TL kuru gerilemeye başladı. Kurlarda düşüş yüzde 1'i aşarken, dolar/TL kuru 8,30 seviyesine kadar geldi.

ERDOĞAN-BIDEN GÖRÜŞMESİ PİYASALARI ETKİLER Mİ?

Altın ve Para Piyasalar Uzmanı İslam Memiş, TGRT Haber canlı yayınına katılarak kritik zirve öncesinde değerlendirmelerde bulundu. NATO zirvesinde gelecek mesajların piyasaları etkilemeyeceğini belirten Memiş, “ABD ile bizim kör düğüm olmuş sorunlarımız var. Parasını ödediğimiz halde silahları teslim etmeyen bir ABD var karşımızda. Dolayısıyla müttefik olarak bizim sorunlarımızın ABD ile biteceğini düşünmüyorum. Liderler ekran karşısında güler ama piyasaları etkileyecek bir açıklama olacağını tahmin etmiyorum. Türkiye kırmızı çizgilerini yıllardır anlattı. ABD’den olumlu bir karşılık gelmiyor” ifadelerini kullandı.

PİYASALAR FAİZ KARARINA ODAKLANDI

Amerika Merkez Bankası ve Türkiye Merkez Bankası’nın alacağı kararların piyasaya etkisi olacağını belirten Memiş, “Küresel piyasalar Çarşamba günü ABD Merkez Bankasının açıklayacağı faiz kararına odaklandı. Perşembe günü ise Türkiye’nin faiz kararı ve açıklayacağı metin piyasaları etkiler. O yüzden Çarşamba ve Perşembe günü piyasalar biraz hareketlenebilir. Haftanın ilk iş gününde piyasalarda geri düşüş başladı. Bunun nedeni Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO zirvesi öncesinde Çin ile yapılan swap anlaşması” dedi. Psikolojik direnç seviyesi 8,25 olduğunu belirten Memiş, piyasalarda düşüş devam edip etmeyeceğini faiz kararın ardından belli olacağını söyledi.

GÖRÜŞME ÖNCESİNDE 3 FARKLI SENARYO

Reuters'a konuşan Piyasa Uzmanı Atilla Yeşilada ise 3 farklı senaryo sundu. ABD Başkanı Biden ile Erdoğan görüşmesi samimi bir şekilde olursa piyasalarda bir etki beklenmiyor.

İkinci senaryo

Erdoğan'ın S-400'leri ABD/NATO denetimine devredeceği vaadi öne çıkar. Piyasalar çok olumlu tepki verebilir. Dolar/TL'nin 8 seviyesine inebilir.

Üçüncü senaryo

En kötü sonuç. Taraflar karşılıklı güven kuramaz ve CAATSA yaptırımları sertleşir.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber