22˚
İstanbul
22˚
hafif yağmur
Nem %58
Rüzgar 5.50 /s
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
24˚/17˚
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/19˚
23 Mayıs 2022 Pazartesi
2022-01-14 10:57:49

Milyonlarca kişiye emeklilik kapısı açıldı! Hasat sigortası dönemi başlıyor

Milyonlarca çiftçinin kurduğu emeklilik hayallerini gerçekleştirmek isteyen hükümet, konuya ilişkin önemli bir adım atarak hasat sigortasını başlattı. Çiftçilerin sigortalı çalışmalarını teşvik etmek amacıyla uygulanacak yeni sistemde primler, ekinlerin kaldırıldığı tarihte yatırılacak. Böylece tarımda kayıt dışılığın önüne geçilecek.

Milyonlarca kişiye emeklilik kapısı açıldı! Hasat sigortası dönemi başlıyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türkiye'de genç yaşlı tüm vatandaşların hayalini kurduğu emeklilikte milyonlarca çiftçinin yüzünü güldürecek bir adım atıldı. Hükümet, aldığı yeni kararla çiftçilerin sigortalı çalışmalarını teşvik amacıyla 'hasat sigortası' dönemini başlattı. Yeni sistemle birlikte çiftçiler, ekinini kaldırdığı tarihte primini yatırabilecek. Temmuz ayında ekin kaldıran çiftçi, Ocak-Haziran dönemine ait sigorta primlerini Temmuz ayında, Temmuz-Aralık dönemine ait primlerini de Ocak ayı içinde yatırabilecek.

YILDA İKİ TAKSİTLE ÖDEYEBİLECEK

Sabah'ın haberine göre, çiftçiler de dâhil olmak üzere çalışanların özelliklerine uygun, düşük prim ödemeyi içeren sosyal sigorta programları devreye giriyor. Sosyal sigorta prim tabanı genişletilerek, sisteme giriş kolaylaşıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sigorta İşlemleri Yönetmeliği kapsamında uygulamaya girecek yeni adımlara ilişkin iki genelge yayımladı. 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere çiftçilere sigorta yaptırmaları için hasat dönemi dikkate alınarak özel prim ödeme planı sunuldu. 

Buna göre, Tarım Bağ-Kur'luları primlerini Ocak ve Temmuz ayında yılda iki taksitle ödeyebilecek. 

Uygulama 1 Ocak tarihinden itibaren yapılacak ödemeler için başlayacak.

TARIMDA KAYIT DIŞILIĞIN AZALTILMASI HEDEFLENİYOR

Mevcut uygulamada çiftçiler primlerini bir sonraki ayın sonuna kadar yatırıyor. Mayıs ayının primi Haziran sonuna kadar ödeniyordu. Primler süresinde yatırılmadığında gecikme cezası uygulanıyor.

Yeni sistemle ekinini Temmuz'da kaldıran çiftçi bu tarihte sigortasını ödeyebilecek. Son ödeme tarihinin hafta sonuna denk gelmesi halinde ödemeler ilk iş gününde yapılabilecek. Bu yolla son açıklanan verilerle yüzde 88'e kadar yükselen tarımdaki kayıt dışılığın da azaltılması hedefleniyor.

BORCU BULUNMAYAN ÇİFTÇİLERE 5 PUANLIK HAZİNE DESTEĞİ

Yeni asgari ücretle birlikte tarım Bağ-Kur primleri de bin 668 lira oldu. Borcu bulunmayan çiftçilere verilen 5 puanlık Hazine desteği ile birlikte tarım Bağ-Kur primi bin 426 lira yatırılacak.

Çiftçi Bağ-Kur emeklisi olmak, tarım faaliyetlerinde bulunan ve ziraat odalarına kayıtlı olan, isteğe bağlı sigorta primini ödeyenler için mümkün olabiliyor. Çiftçi Bağ-Kur'lular için emeklilik koşulları esnafla aynı. En düşük (1802 lira) emekli tarım Bağ-Kur'lusunun aylığı 2500 liraya çıktı.

 

Tarım Bağ-Kur'luları da iş kazası, meslek hastalığı, doğum halinde rapor parası alabiliyor. 

Yeni sistem, tarımda istihdam edilen genç nüfusun sosyal güvenlik sistemine dâhil edilmesini de kolaylaştıracak.

VEFAT HALİNDE İKRAMİYE GERİ ALINMAYACAK

Emeklilere bayram ikramiyeleri 2022'de yatırılmaya devam edecek. Sosyal Güvenlik Kurumu ödeme gününün dini bayramlara denk gelmesi durumunda ödemenin hangi tarihte yapılacağını ilan edecek. Normalde bayramın içinde bulunduğu ayda ödeme yapılıyor.

Bazı yıllarda bayramdan önceki ayda ödeme yapılabiliyor. Ödeme tarihinin öne çekildiği dönemde bayram ikramiyesi verildikten sonra emeklinin vefatı durumunda aileden geri alınıyordu. Artık emeklilere ödenen bayram ikramiyesi vefat durumunda geri alınmayacak.

 

Etiketler