2022-05-16 17:34:56 | Son Güncelleme : 2022-05-16 17:42:46

Merkez Bankası, lira varlıkların teminat ağırlığını artırıyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Liralaşma Stratejisi kapsamında TL varlıkların teminat ağırlığını artırdı. TCMB’nin Türk Lirası cinsi varlıkların teminat sistemindeki ağırlığını artırıcı adımı 27 Mayıs'tan itibaren uygulanacak.

Merkez Bankası, lira varlıkların teminat ağırlığını artırıyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), TL varlıkların teminat ağırlığını artırdı. Para ve Kur Politikası metni ve Liralaşma Stratejisi kapsamında 27 Mayıs'tan itibaren bazı uygulamalar devreye alınacak.

Bankacılık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Merkez Bankası, bankalara TL İşlemleri ve Döviz Piyasaları Uygulama Talimatı'nda değişikliğe gitti.

2022 yılı Para ve Kur Politikası metninde TCMB teminat havuzunda Türk lirası cinsi varlıkları destekleyici şekilde düzenlemeler yapılabileceği ve APİ fonlama yapısında devlet iç borçlanma senetlerinin (DİBS) teminat olarak kullanımını artırıcı adımlar atılacağı duyurulmuştu.

YÜZDE 30'U DİBS SEPETİNDEN

TCMB, Döviz Piyasaları Müdürlüğü nezdinde tesis edilen tüm swap işlemleri için uygulanan teminat blokajının minimum yüzde 30'unun DİBS sepetinden oluşmasına karar verdi.

DİBS sepetinin sadece TL cinsi; kuponsuz, sabit kuponlu, değişken faizli ve TLREF'e endeksli; DİBS veya Hazine ve Maliye Bakanlığı Varlık Kiralama Şirketi tarafından yurt içinde ihraç edilen kira sertifikası cinsinden varlıklardan oluşması uygun görüldü.

Ayrıca, TL cinsinden DİBS'ler hariç diğer teminat çeşitlerinde iskonto oranlarının artırıldığını ve yüzde 5'ten yüzde 15'e çıkarıldığını belirten bankacılık kaynakları, gelecek dönemde de TL cinsi varlıkların teminat sistemindeki ağırlığının artırılması yönünde adımların sürdürülebileceğini söyledi.