2021-06-22 13:49:28

Rusya öncü oldu, sıra İngilizlerde: 20 milyon turist bekleniyor

Bu sene 20 milyondan fazla turist beklendiğini ifade eden TÜROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, Rusya'dan sonra İngiltere'nin de yasağı kaldırabileceğine inandıklarını söyledi.

Rusya öncü oldu, sıra İngilizlerde: 20 milyon turist bekleniyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Turizm sektöründe arka arkaya müjdeler gelmeye başladı. Türkiye’de alınan pandemi tedbirleri ve aşılamanın hızlanması dolayısıyla ülkeye duyulan güven arttı. Rusya'nın da uçuşlara izin kararı diğer ülkelere örnek oluşturdu.

Türk sahillerine talebin patladığını ifade eden Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, “Bugün itibarıyla Rusya'dan uçuşlar başladı. Bu bizim için çok önemli çünkü Antalya doluluk oranına ulaştığı taktirde diğer destinasyon merkezilerine kaymalar olacaktır. Bu da tüm Türkiye'de ekonomik olarak eşit bir dağılımı ve pazardan daha fazla pay almamızı sağlayacaktır. Rusya'nın uçuşlara izin kararı aynı anda etkisini gösterdi. Türk sahillerine müthiş talep oldu. Hava trafiğimiz ilk günden yüzde 30 arttı” dedi.

Geçen sene 16 milyon turistin geldiğini belirten Mehmet İşler, “Bu sene 20 milyon bandını aşacağımıza inanıyoruz. Bu da rekabetçi ortamda Türkiye turizm pazarının ne kadar çok cazip ve çekici olduğunu gösteriyor. Ayrıca Rusya'dan geçen sene 2 milyon turist gelmişti, bu sene 3 milyon bekliyoruz. 3 milyona yakın Rus, 6 milyona yakın Rusya'da çevresindeki bağımsız devletlerden bir beklentimiz var. Sonuç itibarıyla rezervasyon patlaması var. Bunun ileriki günlerde daha da çok artacağını bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

GÖZLER İNGİLTERE’DE

İşler, turizmcilerin gözünü İngiltere'ye çevirdiğini dile getirerek, İngiltere'nin de Rusya gibi Türkiye'nin salgında sahada yakaladığı başarı ve tedbirleri göz ardı etmeyerek 21 Temmuz'dan önce uçuş yasağını kaldıracağına inandığını söyledi.

SEZON OCAĞA KADAR UZAYACAK

Mehmet İşler iklimlerdeki değişiklik ve sahadaki talep nedeniyle bu sene sezonun uzayacağını değerlendirdiklerini kaydederek şöyle devam etti:

"Normalde kasımın ortalarına kadar gelen sezon bu sene ocağa kadar gidecek gibi gözüküyor. Bu da turizmcilerin nisan, mayıs kayıplarını kasım ayında kendisini dengeleyeceğini bize gösteriyor. Kasım aralıkta iklim koşulları ve Türkiye'nin ekonomik tatil sunmasından dolayı yabancı turistler sezonu aralık ayına kadar uzatacak gibi gözüküyor. Belki de yılbaşını bile hep birlikte geçirebiliriz. İklim şartlarının değişmesi, küresel iklim değişikleri yüzünden mevsimler kaydığında dolayı Türkiye bu açıdan sezonu artık sadece kasım ayına kadar değil kasım aralığı da içine alabilecek kadar bir mevsimsel avantajı yakalamış gibi gözüküyor. Dolayısıyla da bu sezon uzayacakmış gibi gözüküyor. Çünkü hem sahada gelmek isteyen ülke vatandaşları, iş yapmak isteyen tur operatörleri, iş yapmak isteyen otelciler ve turizmciler var."

Etiketler