Tarih : 05.11.2021 - 13:31 Yorum : 0

TBMM'de kabul edildi: Çek ibraz yasağında süre uzadı

Çek ibraz yasağında 31 Aralık 2021 sona erecek olan süre 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzatıldı. Karar TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

TBMM'de kabul edildi: Çek ibraz yasağında süre uzadı

Türkiye İhracatçılar Meclisi ile İhracatçı Birliklerinin Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Teklifte Çek Kanunu'nun ibrazı düzenleyen ilgili maddelerinde de değişiklik yer alıyordu. TBMM'den geçen bu düzenlemeyle üzerindeki yazılı keşide tarihinden önce çeklerin ödenmek için muhatap bankaya ibrazının geçersiz olmasına ilişkin düzenlemenin uygulama süresi, 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzatılacak.

Halen uygulanmakta olan çek ibraz yasağının süresi 31 Aralık 2021 tarihinde sona eriyordu.

Yasa teklifi aşamasında ilgili maddenin gerekçesinde söz konusu değişiklikle Kovid-19 salgını sebebiyle ticari hayatta meydana gelen olumsuzlukların dikkate alındığı ve salgın sonrasında tacirin ödemelerini planlayabilmesine imkan tanınması, işletmelerin devamlılığı sağlanarak ekonomik büyümeye katkıda bulunulması amaçlarıyla üzerindeki yazılı keşide tarihinden önce çeklerin ödenmek için muhatap bankaya ibrazının geçersiz olmasına ilişkin düzenlemede yer verilen sürenin, bu aşamada mevcut uygulamayı devam ettirerek 31 Aralık 2023 tarihine uzatılmasının amaçlandığı belirtilmişti.

İHRACATIN ARTIRILMASI İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM

Öte yandan yeni düzenlemeyle birlikte ihracatın arttırılması teşvik edilecek. Böylece üretim ve istihdamın da önü açılacak.

İhracatçıların faaliyetlerinin kolaylaşması, krediye erişim maliyetlerinin düşürülmesi finansman sorununun çözülmesi amaçlanıyor. Hedefler arasında üretime teşvik ve Yabancı yatırımcılar ile teknoloji girişinin hızlanması da var. İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi’ne, ihracatçı birlikler tarafından gerekli sermaye katkısı sağlanmasının da önü açılıyor. Teklifte esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşlarının seçim dönemlerinde adayların eşit şartlara sahip olmasını sağlayacak düzenlemeler de yer alıyor. Tasfiye işlemleri daha etkin ve hızlı şekilde gerçekleştirilecek. Esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşlarının seçim dönemlerinde adaylar, eşit şartlara göre yarışacak.

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber