24˚
İstanbul
24˚
hafif yağmur
Nem %51
Rüzgar 3.26 /s
Cuma
26˚/19˚
Cumartesi
27˚/19˚
Pazar
27˚/18˚
Pazartesi
26˚/19˚
26 Mayıs 2022 Perşembe
2021-11-13 15:00:31

Çanakkale Köprüsü geçiş ücreti ne kadar olacak? Çanakkale Köprüsü ücreti...

Çanakkale Köprüsü'nün geçiş ücreti birçok kişi tarafından merak ediliyor. 1915 Çanakkale Köprüsü'nün son tabliyelerinin montajı bugün Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşen törende yapılacak. Çanakkale Köprüsü'ndeki son durumla birlikte, gözler köprünün ne zaman açılacağına ve köprünün geçiş ücretlerine çevrildi. Çanakkale Köprüsü geçiş ücreti kaç para? Haberimizde...

Çanakkale Köprüsü geçiş ücreti ne kadar olacak? Çanakkale Köprüsü ücreti...
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

"Çanakkale Köprüsü geçiş ücreti ne kadar?" sorusu gündemde yerini aldı! 18 Mart 2007 yılında temelleri atılan köprünün açılış tarihi için geri sayım, son tabliyelerinin montajıyla birlikte başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2022 yılında açması planlanan Çanakkale Köprüsü'nün özellikleri, son durumu ve geçiş ücretine dair merak edilenler...

ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ GEÇİŞ ÜCRETİ NE KADAR?

Çanakkale Köprüsü'nün geçiş ücretini açıklayan T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Karaismailoğlu, köprü inşaasını bitirme tarihinin 18 Mart 2022 olarak belirlendiğini söyledi. Bakan Karaismailoğlu, gemi tarifesinde otomobillerden 85 lira ücret alındığını, buna göre köprü açıldığında da geçiş ücretinin 15 euro olacağını açıkladı. 

ÇANAKKALE KÖPRÜSÜNÜN AÇILIŞ TARİHİ 

1915 Çanakkale Köprüsü'nün açılış tarihi, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 107. yıl dönümünde yani 18 Mart 2022'de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılacak. Çanakkale Boğazı'nda 6 dakika kadar kısa bir süreyle ulaşım sağlayacak köprü, dünyanın en uzun asma köprüsü olarak tarihe geçecek.

Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu ile Silivri'deki O-3 ve O-7 ile Balıkesir'deki O-5 arasında bağlantı kuracak köprünün açılışıyla birlikte, şehirler arası mesafenin ve gidiş süresinin büyük oranda azalması planlanıyor. 

CUMHURİYETİN 100. YILINA İTHAFEN: 2.023 METRE!

Çanakkale Köprüsü, Cumhuriyet'in 100. yılına ithafen orta açıklığı 2.023 metre olacak şekilde tasarlanmıştır. Toplam uzunluğu 3.563 metre olacak köprünün, Japonya'daki Akashi Kaikyō Köprüsü'nü 32 metre geçerek dünyanın en uzun asma köprüsü unvanını alması planlanmaktadır. Lastik tekerlekli araçların geçebileceği Çanakkale Köprüsü'ndeki kule yüksekliği 318 metredir. Kule yüksekliği ise, Çanakkale Savaşı'nda 18 Mart 1915'teki galibiyete atıfla, 3. ayın 18. günü anlamına gelecek şekilde, 3 ve 18 sayılarından oluşturulmuştur. "2x3" şeritle hizmet vermesi planlanan köprünün tabliyesi 3,5 metre yüksekliğe sahip olmakla birlikte, tabliyenin her iki tarafında inşa edilecek yürüme yollarının bakım ve onarım amacıyla kullanılması hedeflenmektedir.

ÇANAKKELE KÖPRÜSÜ'NÜN KONUMU

Çanakkale Köprüsü, Çanakkale'nin Lapseki ile Gelibolu ilçeleri arasında bulunmaktadır. Çanakkale Boğazı'nın ilk köprüsü olarak tarihe geçecek bu yapı, Marmara Bölgesi'nin 5. asma köprüsü olacaktır. 1915 Çanakkale Köprüsü, Avrupa yakasındaki Gelibolu ilçe merkezinin 10 kilometre güneyindeki Sütlüce köyü ile Asya yakasında Lapseki ilçesini birbirine bağlayacak. Köprünün yapımı tamamlandığında; henüz kısmen inşa hâlinde olan Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu'nun bir parçası olması planlanmaktadır.

ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ İÇİN GERİ SAYIM!

Köprünün zeminini oluşturan 87 tabliyeden 81 tanesinin montajının tamamlanmasının ardından, kalan tabliyeler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşesecek törende 2 blok olarak köprüye yerleştirilecek ve ardından köprünün asfaltlama, korkuluk ve trafik düzenlemeleri tamamlanacak.

Etiketler