2021-12-19 18:15:38

Gazeteci Muharrem Sarıkaya’dan hadsiz hareket! Kameralar önünde İHA muhabiri Ahmet Demir'e tokat attı

Gazeteci Muharrem Sarıkaya, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile röportaj yaptığı sırada İHA muhabiri Ahmet Demir'e tokat attı. Görüntüler kısa sürede sosyal medyada yayılırken Sarıkaya'nın saldırısı büyük tepki çekti. Fatma Şahin'in yayın devam ettiği için tepki göstermediği görüldü.

Gazeteci Muharrem Sarıkaya’dan hadsiz hareket! Kameralar önünde İHA muhabiri Ahmet Demir'e tokat attı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Gaziantep’in kurtuluşunun 100.yılı nedeniyle kente giden ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile röportaj yapan gazeteci Muharrem Sarıkaya’nın İHA muhabiri Ahmet Demir'e tokat atması tepkilere yol açtı.

HİÇBİR ŞEY OLMAMIŞ GİBİ KONUŞMAYA DEVAM ETTİ

Kısa sürede sosyal medyada gündem olan görüntüler sonrası Gazeteci Muharrem Sarıkaya, tokat attıktan sonra hiçbir şey olmamış gibi Fatma Şahin'e bir şeyler söylemeye devam etti. Fatma Şahin'in olay karşısında sessiz kalması dikkatlerden kaçmadı. 

SKANDAL SONRASI ÖZÜR DİLEDİ

Tepki çeken görüntüler sonrası Muharrem Sarıkaya sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla özür diledi. 

FATMA ŞAHİN'DEN AÇIKLAMA GELDİ

Gazeteci Muharrem Sarıkaya'nın canlı yayında yaşanan ses problemine müdahale eden İHA kameramanı Ahmet Demir'e yaptığı saldırı anının sosyal medyaya yansıması üzerine bir çok kişi saldırıya tepki gösterdi. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin yaptığı yazılı açıklamasında, "Habertürk TV'de konuk olduğum bir canlı yayında maalesef son derece nahoş bir durum yaşandı. Yayının başından itibaren yaşanan teknik aksaklıklar Muharrem Sarıkaya'nın çalışan tekniker arkadaşa asla kabul edilemez bir müdahalesiyle devam etti. Kargaşanın daha da büyümemesi için büyük bir gayretle yayına devam etmeye çalıştım. İlk kez böyle bir olayla karşılaştım ve üzüntümü şu an da tarif etmeme imkan yok. Ahmet Demir kardeşimizin mağduriyetini ve üzüntüsünü o andan beri yüreğimde hissediyorum. Zaten hemen sonrasında Muharrem Sarıkaya ile konuyu konuştuk. O da Ahmet Demir arkadaşımızdan özür diledi. Şunu belirtmek isterim ki, olay anında tepki verememiş olmam tepki duymadığım anlamına gelmiyor. Ancak canlı yayın ortamını bozmak, orada o yayın için emek veren tüm çalışanlara karşı bir saygısızlık olacağından yayına devam etmek için büyük çaba gösterdim. Çaba gösterdim diyorum, çünkü daha önce hiç şahit olmadığım böyle bir durumda tek düşüncem yayının sürmesini sağlamaktı. Dilerim bugün karşı karşıya kaldığımız bu nahoş olay, bundan sonrasında tüm emekçilerin sosyal ortamlarının ve çalışma koşullarının iyileşmesi konusunda bir farkındalık oluşmasına vesile olur. Tüm kamuoyuna ve özellikle de basın emekçilerine en derin üzüntülerimi ifade etmek isterim" ifadelerini kullandı.

SALDIRININ YENİ GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Muharrem Sarıkaya’nın çirkin saldırısında yeni görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde Sarıkaya'nın İHA muhabirine tokat attıktan sonra yayına devam ettiği görüldü. 

YAŞANAN SALDIRIYI İHLAS MEDYA GRUBU OLARAK KINIYORUZ

ÇİRKİN SALDIRIYA KINAMA

Diplomasi Muhabirleri Derneği, Ekonomi Muhabirleri Derneği, Parlamento Muhabirleri Derneği, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği ve Türkiye Haber Kameramanları Derneği, Muharrem Sarıkaya’yı “gazeteci” olarak tanımadıklarını bertikleri bir yazılı basın açıklaması yaptılar.

Dernek gruplarından yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Muharrem Sarıkaya’nın bir basın emekçisi meslektaşımıza yaptığı vicdana, ahlaka ve insan onuruna sığmayan hareketini şiddetle kınıyor, Muharrem Sarıkaya’yı bugün itibari ile meslektaşımız ve ‘gazeteci’ olarak tanımıyoruz.
Kameraların önünde insan hakları ve emek savunuculuğu yaparken kamera arkasında kameraman tokatlaması herkes gibi bizlerin de yüreğini sızlattı.
Şiddetin her türlüsünü şiddetle reddediyor, şiddete uğrayan meslektaşımıza geçmiş olsun diliyoruz. Olayın sonuna kadar takipçisi olacağımızı kamuoyuna ilan ediyoruz.”

THKD'DEN KINAMA MESAJI

Türkiye Haber Kameramanları Derneği, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Muharrem Sarıkaya’nın çekim öncesi kameraman arkadaşımıza attığı tokattı tüm basın emekçilerine atılmış kabil ediyoruz. Kamera önünde demokrasi, insan hakları, emekçi savunuculuğu yapanların kameralar yayında değilken yaptığı bu çirkin davranışı şiddetle kınıyor, meslektaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bu yaşanan olayın takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna ilan ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

UMED AÇIKLAMA YAPTI

Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) tarafından Muharrem Sarıkaya'nın İHA muhabirine tokatlı saldırısına ilişkin basın açıklaması yapıldı. UMED'in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada olay kınanarak, “Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya'nın, yayın sırasında ses kontrolü yapan emekçiye tokat atması, skandaldır, vandallıktır, emek düşmanlığıdır. Muharrem Sarıkaya’ya derhal gazetecilik mesleğinden el çektirilmeli, bir daha asla görev verilmemelidir.” denildi.

 

Etiketler