Tarih : 11.05.2021 - 19:52 Yorum : 0

Sarıkamış'tan Filistin'e destek

Türkiye'nin dört bir yanından İsrail'in Filistinlilere uyguladığı zulüm ve şiddete tepki yağıyor. Kars'ta Sarıkamış Kaymakamlığı ve İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü öncülüğünde Filistin'e destek, İsrail'i kınama eylemi yapıldı.

Sarıkamış'tan Filistin'e destek

Türkiye'nin dört bir yanından İsrail'in Filistinlilere uyguladığı zulüm ve şiddete tepki yağıyor. Kars'ta Sarıkamış Kaymakamlığı ve İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü öncülüğünde Filistin'e destek, İsrail'i kınama eylemi yapıldı. Eylem esnasında Filistin, Kudüs ve Mescid-i Aksa için dualar edildi; İsrail'e lanet okundu. İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Halil Bozkurt, basın açıklamasını okudu.

"KUDÜS, ONURUMUZDUR, KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR"

Yapılan basın açıklaması şu şekilde:

Bismillâhirrahmânirrahîm

“Kulunu geceleyin Mescid-i Haram’dan etrafını mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ’ya götüren Allah bütün eksikliklerden münezzehtir. (İsra Sûresi, 1. âyet)Kudüs, tüm Müslümanların harim-i ismeti, göz bebeğidir. Kudüs ilk kıblemiz , Mi’râc’ın kapısı, Enbiya’nın ocağıdır. Mescid-i Aksa bizlere Mirac’ın hatırası. Secdenin de belgesidir.Kudüs, Hz. Ömer’in, Selahaddin’in ve Yavuz’un bize emanetidir.Kudüs, onurumuzdur, kırmızı çizgimizdir. Kudüs, Müslümanlarındır.Rabbimizin bizzat etrafını ayetle mübarek kıldığı Kudüs bu mübarek günlerde dünyanın gözü önünde Siyonist İsrail’in saldırılarına ve işgal girişimine maruz kalmaktadır. Neredeyse her Ramazan ayında ve bayramın arefesinde Filistinli kardeşlerimizin maruz kaldığı şiddet ve baskı, İsrail’in sistematik olarak sürdürdüğü işgal ve soykırım suçları, asla kabul edilemez.

İsrail’in hava saldırılarında şehit sayısı 28’e yükseldi İsrail’in hava saldırılarında şehit sayısı 28’e yükseldi Dünden bu yana İsrail tarafından Gazze Şeridi’ne düzenlenen hava saldırılarında şehit düşenlerin sayısı 28’e yükseldi.

Bahçeli'den İsrail'e sert tepki: Yaptıklarının bedelini ödemelidir Bahçeli'den İsrail'e sert tepki: Yaptıklarının bedelini ödemelidir MHP Genel Başkanı Bahçeli, "İsrail, yaptıklarının bedelini ödemelidir. Uluslararası Ceza Mahkemesi zulmün hesabını İsrail devletinden sormak mecburiyetindedir." açıklamasında bulundu.

Dünyadan İsrail’e itidal çağrısı Dünyadan İsrail'e tepki İsrail polisinin, işgal altındaki doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa ve Doğu Kudüs’teki Filistinlilere yönelik saldırılarına dünyadan tepki yağdı.
 

"DUALARIMIZLA FİLİSTİNLİ KARDEŞLERİMİZE OMUZ VERMEKTİR"

Mesele Müslümanlar olunca Batı yine ikiyüzlülüğünü göstermiş ve birkaç ülkenin cılız sesi dışında hiçbir ses yükselmemiştir. İnsan hakları diye avazı çıktığı kadar bağıran Batı yine mesele Müslümanlar olunca kör, sağır ve dilsiz olmuş dün gece 9’u çocuk 26 Filistinli kardeşimizi şehit eden bebek katili İsrail’e karşı yine sesini çıkarmamıştır. Şurası bilinmelidir ki her gün onlarca şehit veren, bağrında milyonlarca mazlum barındıran Kudüs, Filistin'in başkentidir. Kudüs’ün merkezindeki Mescid-i Aksâ, bizim kalbimizdir, haremimizdir, onurumuzdur...

Bize düşen Hz.İbrahim’in ateşine ağzıyla su taşıyan karınca misali safımızı belli ederek dünyanın neresinde olursa olsun mazlumun yanında, zalimin karşısında olmaktır. Bize düşen nemelazımcılıktan uzak durarak, bu iş sloganlarla olmaz demeyerek, susmadan hatta daha çok bağırarak kamuoyunu bilgilendirmek, malımızla ve dualarımızla Filistinli kardeşlerimize omuz vermektir.

Bedrin arslanlarıdır Filistinli çocuklar
Arslanlar kükredikçe sönmeyecek ocaklar
Peygamber ravzasında seyreder de onları
Alınlarından öper ve sevgiyle kucaklar
...
Leş kargası liderler ve sahte kahramanlar
Üç kuruş menfâate ülkesini satanlar
Çekilin önümüzden gölge etmeyin artık
Er geç yutulacaktır Filistin'i yutanlar.

(Hayreddin Karaman)

Biz biliyoruz ki: Ey kafirler, yenileceksiniz ve cehenneme sürüleceksiniz. 
(Âl-i İmrân Sûresi, 12. âyet)

Ve yine biz biliyoruz ki : Kafirler istemese de Allah nurunu tamamlayacaktır. 
(Saff Suresi, 8. Âyet)

Ellerimizi semâya açarak niyazımız şudur Ya Râb!

Allâh’ım! Sen kimsesizlerin sahibi, mazlumların sığınağısın, bizlere rahmet, merhamet ve nusret eyle. Sen bizim Mevlamızsın, zalimlere karşı bize yardım eyle. Şu mübarek gün ve geceler hürmetine, İlk kıblemiz Mescid-i Aksayı ve Peygamberler şehri Kudüs’ü zalimlerin işgalinden kurtar Allah’ım! Ya Rab! Miracın basamağı Mescid-i Aksa’yı korumayı bu uğurda mücadele etmeyi yeryüzündeki bütün Müslümanlara ve bizlere nasip eyle Allah’ım!  Evlerinden yurtlarından kovulan, öz vatanlarında garip kalan Suriyeli, Afganistanlı, Arakanlı, Doğu Türkistanlı, Somalili, Malili, Mısırlı, Yemenli vesâir mazlum bütün Müslümanlara kurtuluşlar nasip eyle Allah’ım! Mazlumların umudu, gariplerin yurdu cennet vatanımızı ve aziz milletimizi her türlü tehlikeden koru Allah’ım!

Basın açıklaması sonrasında ise araçlarla şehirde konvoy yapıldı. Sarıkamış halkının, özellikle eğitim camiasının hem araç konvoyuna hem de eyleme yoğun bir şekilde destek verdiği görüldü.

Arap ülkeleri İsrail'in saldırılarını kınadı Arap ülkeleri İsrail'in saldırılarını kınadı İsrail'in Doğu Kudüs'te Müslümanlara yönelik gerçekleştirdiği saldırılara Arap ülkelerinden tepki yağdı. Libya, Katar, Ürdün, Kuveyt, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Yemen ve Tunus, Müslümanlara zulmeden İsrail'i kınadı.

Dışişleri'nden İsrail'e sert tepki: Derhal son verilmeli Dışişleri'nden İsrail'e sert tepki: Derhal son verilmeli ​Dışişleri Bakanlığı'nın Gazze'ye yönelik hava saldırıları hakkında yaptığı açıklamada, "İsrail’in Gazze Şeridinde başlattığı ve aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda masum insanın hayatını kaybetmesine yol açan hava saldırılarını şiddetle telin ediyor, saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Filistin Başbakanı Iştiyye: BM müdahale etsin Filistin Başbakanı Iştiyye: BM müdahale etsin Filistin Başbakanı Iştiyye İsrail'in Gazze'ye saldırılarını durdurması için BM'nin müdahale etmesini istedi.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber