Tarih : 28.08.2021 - 09:54 Yorum : 0

Yargıtay'dan emsal karar: Çocuğa hakaret boşanma sebebi

Yargıtay'dan boşanma davalarıyla ilgili emsal nitelikte bir karar verdi. 2. Hukuk Dairesi, çocuğa hakaret etmeyi kusurlu hareket olarak kabul edip boşanma sebebi saydı.

Yargıtay'dan emsal karar: Çocuğa hakaret boşanma sebebi

Bir boşanma davasıyla ilgili temyiz başvurusunu inceleyen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi; çocuğa hakaret etme, eşinin ailesini istememe ve aile sırlarını paylaşmayı kusurlu hareket olarak gördü.

Uzun süredir geçimsizlik yaşayan çift, boşanmak için Aile Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme heyeti, erkeğin boşanma davasını kabul edip çiftin boşanmasına karar verdi. Ancak karşı davacı kadın, söz konusu kararı istinaf mahkemesine taşıdı. Bölge Adliye Mahkemesi ise kocayı kusurlu bulup bir önceki mahkemenin kararını bozdu. Bunun üzerine davacı erkek kararı temyiz edince dava Yargıtay'a taşındı.

ÇOCUĞA HAKARET EDEN TARAF KUSURLU SAYILDI

Davayı gören Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, bu boktada emsal bir karara imza attı. Buna göre mahkeme, çocuğa hakaret eden tarafın kusurlu sayılması gerektiğine hükmetti. Yargıtay'ın ilgili kararında şu ifadelere yer verildi:

“Davacı erkeğin istinaf kanun yoluna başvurulmamak suretiyle kesinleşen eşini kovma, tehdit etme ve eşinin ailesine ‘Gelin kızınızı alın, öldürmemi mi bekliyorsunuz, boşayacağım’ demesi kusurlu davranıştır. Davalı kadının da ortak çocuklara hakaret ettiği, eşinin ailesini istemediği ve aile sırlarını çevresi ile paylaştığı anlaşılmaktadır. Bu halde, taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkân vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı erkek dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya karar verilecek yerde, yetersiz gerekçeyle davanın reddine karar verilmesi yerinde görülmemiş ve kararın bozulmasını gerektirmiştir. Bölge adliye mahkemesi hükmünün bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber