2022-05-04 18:08:00 | Son Güncelleme : 2022-05-04 19:22:55

DSÖ'den korkutan açıklama: Omicron'un 2 yeni alt varyantı tespit edildi

Kovid-19 vakaları tüm dünyada düşüşe geçerken Afrika'da yeniden artış göstermişti. Korkutan gelişmenin sebebini Dünya Sağlık Örgütü açıkladı. DSÖ, ilk kez Güney Afrika'da görülen Omicron varyantının 2 yeni alt varyantının daha tespit edildiğini ve söz konusu vaka artışlarının bundan kaynaklandığını duyurdu.

DSÖ'den korkutan açıklama: Omicron'un 2 yeni alt varyantı tespit edildi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Yaklaşık 2,5 yıl önce ortaya çıkan ve tüm dünyada etkili olup milyonlarca insanın vefatına neden olan Kovid-19'un etkisi kaybolmaya başlarken, tedirgin edici bir gelişme yaşandı. Güney Afrika'da görülen vaka artışlarının sebebini Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) açıkladı.

2020'DEN BERİ EN DÜŞÜK CAN KAYBI

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre'deki merkezinde düzenlenen basın toplantısında, Kovid-19'a dair son gelişmeler ve küresel aşılamadaki eşitsizliğe değindi.

Ghebreyesus, haftalık küresel Kovid-19 ölümlerinde düşüşün sürdüğünü belirterek, "Mart 2020'den bu yana haftalık en düşük Kovid-19 kaynaklı can kaybı görüldü. Bu eğilim sevindirici olmakla beraber manzaranın tamamını göstermemektedir" dedi.

OMICRON'UN 2 YENİ ALT VARYANTI TESPİT EDİLDİ

Kovid-19 varyantlarından ötürü DSÖ'nün Afrika Bölgesi'nde vaka artışlarının yükseldiğini dile getiren Ghebreyesus, "Omicron varyantını tespit eden Güney Afrikalı araştırmacılar, BA.4 ve BA.5 olmak üzere iki yeni alt varyant daha keşfetti. Güney Afrika'da son günlerdeki vaka artışlarının sebebinin bu varyantlar olduğu bildirildi" şeklinde konuştu.

"VİRÜSÜN NE ŞEKİLDE EVRİLECEĞİNİ GÖREMİYORUZ"

Ghebreyesus, bu alt varyantların diğerlerine kıyasla ağır hastalık ve ölümlere sebep olup olmadığına dair kesin bir bilgi bulunmadığını belirterek, "Erken verilerin gösterdiğine göre Kovid-19 aşılamaları, ağır hastalık ve ölümlere karşı koruyucu nitelikte" dedi.

Kovid-19'un yeni varyantlarına karşı en iyi korumanın DSÖ'nün küresel aşılama hedefinin gerçekleşmesi ve sosyal mesafe olduğunun altını çizen Ghebreyesus, "Vaka testleri ve genetik sıralama da önem taşımaktadır. Güney Afrika'nın BA.4 ve BA.5 alt varyantlarını tespit etmesi, birçok ülkenin durdurduğu genetik sıralamaya hala devam etmesi sayesindedir. Diğer birçok ülkede bu virüsün ne şekilde evrileceğini göremiyoruz" ifadelerini kullandı.

Ghebreyesus, Kovid-19 aşıları ve virüse karşı etkili ilaçların orta ve düşük gelirli ülkelerde hala erişilemez olduğuna dikkati çekerek, yüksek fiyatlar nedeniyle birçok ülkenin Kovid-19 ilaçlarını satın almaktan vazgeçtiğini kaydetti.

Etiketler