2022-01-24 17:16:01 | Son Güncelleme : 2022-02-02 00:25:05

Omicron’un yeni alt varyantı BA.2 nedir? BA.2 mutasyonu belirtileri nelerdir?

“BA.2 mutasyonu nedir?” sorusu, Omicron varyantının yeni alt varyasyonu olarak çıkması ve vakaların da son günlerde artması nedeniyle en sık sorulan sorular arasında yerini aldı. Yaklaşık 2 yıldır tüm dünyayı etkisi altına olan Covid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler, yeni varyantlara ve mutasyonlara karşı gün geçtikçe sıkılaştırılmaya devam ediyor. BA.2 mutasyonunun son günlerde artış göstermesi, vatandaşlar tarafından endişe ile karşılandı. İnternet üzerinden yapılan araştırmalarda, “BA.2 varyantı nedir?”, “BA.2 mutasyonu belirtileri nelerdir?” sorularına cevap aranmaya başladı.

Omicron’un yeni alt varyantı BA.2 nedir? BA.2 mutasyonu belirtileri nelerdir?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Covid-19 salgını kapsamında ortaya çıkan çok sayıda varyant ve mutasyon çeşidine bir yenisi daha eklendi. Bilim insanları, Omicron varyantının yeni tespit edilmiş olan BA.2 isimli alt varyantının, pandeminin seyrini nasıl etkileyeceğini anlamak için çalışmalarına devam ediyor. Türkiye dahil çok sayıda ülkede etkisini sürdüren omicron varyantı, yeni bir mutasyonla gündemde yerini aldı. BA.2 mutasyonunu ve belirtilerini merak eden vatandaşlar, internet üzerinden yoğun bir araştırma yapmaya başladı. Peki BA.2 varyantı nedir? BA.2 mutasyonu belirtileri nelerdir? İşte detaylar…

OMİCRONUN ALT VARYANTI BA.2 NEDİR?

Bilim insanları, koronavirüsün en çok mutasyona uğramış olan varyantı Omicron ile ilgili yeni bir mutasyon tespit edildi. BA.2 adı verilen bu mutasyon ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan uzmanlar, omicron varyantının yeni mutasyona karşı etkisinin azalabileceğini ifade ediyor. Epidemiyolog ve Amerikan Bilim Adamları Federasyonu üyesi Eric Feigl-Ding, BA.2 mutasyonunun orijinal varyantı yerinden etme ihtimali üzerine yoğunlaşıyor.

BA.2 mutasyonunun daha bulaşıcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış olup, bağışıklıktan da daha fazla kaçma yeteneğine sahip olduğu öne sürülüyor. Danimarka’da son zamanlarda görülen Omicron vakalarının neredeyse yarısı BA.2 olarak tespit ediliyor. Bilim insanları, BA.2’nin Omicron’un yerini alacak olmasının kötüye işaret olduğunu ifade ediyor.

BA.2 MUTASYONU BELİRTİLERİ NELERDİR?

BA.2 mutasyonunun, aşı bağışıklığına karşı Delta ve Omicron’dan daha yetenekli olduğu bilim insanları tarafından öngörülüyor. Omicron’un aşı bağışıklığına karşı direncinin zayıf olması, pek çok ülkenin aşıda ek doz kararı almasına neden oldu. İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı’nda (UKHSA) epidemiyolog olarak görev alanMeaghan Kall, BA.2 mutasyonunun Birleşik Krallık’ta artış gösterdiğini ifade ederek, Omicron’dan farklı olacağına dair henüz net bir kanıt olmadığının altını çizdi.

Delta ve Omicron varyantlarına göre daha hızlı yayıldığı açıklanan BA.2 mutasyonunun belirtileri olarak bilim insanları, diğer varyantlara göre daha hafif seyrettiğini ifade ediyor. Londra’da bulunan Imperial College’de yapılmış olan analizler, Omicron mutasyonlarının Delta varyantına göre daha hafif bir virüs olarak tanımlandığını ortaya koyuyor. Koronavirüse karşı bağışıklığı olmamasına rağmen, Delta varyantına kıyasla Omicron varyantında hastanelere başvurma oranının daha az olduğu ifade ediliyor. Fakat aşı ve enfeksiyon seviyesinin yükselmesi, bu durumu daha az kişiyi etkileyeceği de yine belirtilen diğer bilgiler arasında. Ayrıca nüfus içinde gelişen bağışıklık durumu da yine Omicron varyantlarının daha hafif bir şekilde seyredecek olmasını mümkün hale getiriyor.

BA.2 NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Omicron’un yeni alt mutasyonu olarak tanımlanan BA.2, ilk olarak Aralık ayı sonlarında Hindistan ve Güney Afrika’da tespit edildi. BA.2 varyantının 20’den fazla mutasyona uğradığı ifade ediliyor. Başka ülkelerde de tespit edilmeye başlayan BA.2 varyantının mutasyonlarıyla yoğunlukla başak proteininde karşılaşılıyor.

Dünya Sağlık Örgütü, Omicron varyantı ve BA.2 varyantı arasında bir fark olduğuna yönelik henüz net bir açıklamada bulunmuyor. İngiliz Bilim insanı Virolog Tom Peacock, Hindistan ve Danimarka’dan gelen ilk incelemelerin, iki varyant arasında keskin bir fark olmadığını ortaya koyduğunu ifade ediyor. Fakat daha kapsamlı bir çalışma yapılması gerektiğini ifade eden Peacock, bu iki varyant arasında keskin bir fark olacağına ihtimal vermediğini belirtti. Aşıya karşı dayanıklılık konusunda da herhangi büyük bir farkın olacağına ihtimal vermediğini ifade eden Peacock, “Birçok ülke Omicron varyantı dalgasına yaklaştı ya da geçti. BA.2’nin yeni bir dalga oluşturması beni çok şaşırtır. Bu mutasyon Delta, Omicron arasındaki fark gibi büyük bir fark oluşturmaz” ifadelerini kullandı.

Etiketler