2022-08-05 19:30:00 | Son Güncelleme : 2022-08-05 22:33:28

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan-Putin zirvesinden 8 maddelik ortak bildiri: Suriye'de terör örgütlerine karşı dayanışma teyit edildi

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Soçi'de gerçekleşen görüşmesi sona erdi. İki liderin görüşmesi yaklaşık 4,5 saat sürdü. Görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamada iki ülke Suriye'de terör örgütlerine karşı mücadelede dayanışma konusunda uzlaştı. Doğal gaz ödemelerinin kısmen ruble ile yapılması konusunda anlaşmaya varan liderler, ekonomik alanda da iş birliği yapma mesajı verdi.

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan-Putin zirvesinden 8 maddelik ortak bildiri: Suriye'de terör örgütlerine karşı dayanışma teyit edildi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasındaki görüşme başladı. Günü birlik ziyaret gerçekleştiren Erdoğan, Soçi’de Putin ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin'in Rus Sanatoryum'daki görüşmesi, saat 15.20'de başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "(Putin ile görüşmesinde) Suriye'deki gelişmeleri bu vesileyle özellikle ele almamız, inanıyorum ki bölgeye ayrıca rahatlama getirecektir." dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin ise, ''Suriye krizi başta olmak üzere bölgesel konuları da ele alacağız. Türkiye buradaki durumun normalleşmesine ciddi katkı sağlıyor. Avrupa, Rusya'dan kesintisiz doğal gaz akışı nedeniyle Türkiye'ye minnettar olmalıdır" dedi.

Erdoğan’a Soçi ziyaretinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Başkanı Hakan Fidan eşlik etti.

ERDOĞAN'DAN SURİYE VE AKKUYU MESAJI

Soçi görüşmesi öncesi Erdoğan’ın konuşmalarından öne çıkanlar şöyle:

"Gerçekten heyetlerimizin Türkiye’de yaptıkları görüşmelerde verimli geçti. Siyasi, ekonomik, ticari, tüm bu alanlarda birçok konuları ele aldık ve şimdi de bizim bu konulardan sonra buna bir adeta nokta koymamız inanıyorum ki Türkiye-Rusya ilişkilerinde çok farklı bir sayfa açacaktır. Gerek enerjide gerek son bu Karadeniz hattının tarımda, tahılda buradan atılan adımlar, turizmde yapılan görüşmeler, ulaşımla ilgili olarak atılan adımlar ki tüm bunlarla beraber bölgedeki bazı adımların atılması, bunlar gerek heyetlerimizin yaptığı ama bizim de bugün başa baş ikili bu görüşmeyi yapmak suretiyle Türkiye-Rusya'nın bölgede oynadığı rolü ortaya koyması bakımından çok önemli.

Bir diğer taraftan tabii Suriye’deki gelişmeleri de bu vesileyle özellikle ele almamız, inanıyorum ki bölgeye ayrıca bir rahatlama getirecektir. Terörle mücadelede dayanışmamız büyük önem arz ediyor. Bu konuyla ilgili olarak da atacağımız adımlar, yapacağımız görüşmelerle inanıyorum ki bir güç kazanacaktır. Yine bugün tabii dünyanın gözü Soçi'de. Bizim de yapacağımız bu görüşmelerden sonra da bunlara verilecek olan cevaplar onları belli istikamete yönlendirecektir.

Sizin de ifade ettiğiniz gibi Akkuyu konusu büyük önem arz ediyor. Enerji alanında Akkuyu konusunu bugün sizlerle bir noktaya getirmemiz, onu belli yerde gerçekten değerlendirerek karara bağlamamız, Akkuyu’daki süreci ertelemeye fırsat vermeyecektir. Çünkü belirlenen takvimin işlemesi ve Akkuyu’nun belirlenen zamanda bitirilmesi çok büyük önem arz ediyor. Zira Türkiye’nin enerji temininde yüzde 10 enerji potansiyelini Akkuyu enerji santrali halledecek. Bu konuyla da ilgili olarak etraflıca bir görüşme yapmamızın faydalı olacağına inanıyorum."

4,5 SAATLİK ZİRVE SONRASI 8 MADDELİK ORTAK BİLDİRİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşme yaklaşık 4,5 saat sürdü. Kritik zirvenin ardından iki ülke 8 maddelik ortak bildiri yayınladı. Bildiride anlaşmaya varılan maddeler şöyle:

  • İki lider, Türkiye-Rusya ilişkilerinin, mevcut bölgesel ve küresel tüm sınamalara rağmen, karşılıklı saygı ve mütekabil çıkarların tanınması temelinde ve uluslararası yükümlülüklerle uyumlu olarak ilerletilmesi yönündeki ortak iradelerini teyit etmişlerdir.

  • Bu anlayış çerçevesinde Türkiye-Rusya ikili ilişkilerinin gündeminde yer alan konular üzerinde kapsamlı istişarelerde bulunan Liderler; iki ülke arasındaki ticaret hacminin tespit edilen hedefler doğrultusunda ve dengeli bir temelde artırılması; ekonomi ve enerji alanlarında iki ülkenin birbirlerinden beklentilerinin mütekabiliyet çerçevesinde karşılanması; ulaştırma, ticaret, tarım, sanayi, finans, turizm ve inşaat gibi sektörlerde uzun süredir iki ülke gündeminde bulunan konularda işbirliğinin güçlendirilmesi yönünde somut adımlar atılması üzerinde mutabık kalmışlardır.

  • Bölgesel konular bağlamında, Liderler, Türkiye ile Rusya arasında var olan samimi, açık sözlü ve güvene dayalı ilişkilerin bölgesel ve uluslararası istikrarın tesisi açısından taşıdığı kilit öneme işaret etmişledir.

  • İki lider bu çerçevede, Ukrayna limanlarından tahıl ve gıda ürünlerinin emniyetli taşınmasına yönelik İstanbul Mutabakatına varılmasında iki ülke arasındaki yapıcı ilişkilerin rol oynadığını teyit etmişlerdir.

  • İki lider, Rusya’nın tahıl, gübre ve gübre üretimi için gerekli hammaddenin kesintisiz ihracı dahil, İstanbul mutabakatının lafzı ve ruhuna uygun şekilde tam olarak uygulanması lazım geldiğinin altını çizmişlerdir. 


      
  • Suriye’deki son gelişmeler üzerinde durulan görüşmede Liderler, ülkede kalıcı çözüme ulaşılması için siyasi sürecin ilerletilmesine atfettikleri önemin altını çizmişlerdir. Liderler, Suriye’nin siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına atfettikleri öneme işaretle, Suriye’de tüm terör örgütlerine karşı mücadelede dayanışma ve eşgüdüm içinde hareket etme kararlılıklarını teyit etmişlerdir.

  • İki lider, Libya’nın egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve ulusal birliğine olan güçlü bağlılıklarını vurgulamışlardır. Libyalılar arasında mümkün olan en geniş mutabakat temelinde serbest, adil ve muteber seçimlerin düzenlenmesinin önemini vurgulamış ve BM himayesinde yürütülen Libya liderliğindeki ve Libya sahipliğindeki siyasi sürece desteklerini yinelemişlerdir.

  • Liderler, Türkiye-Rusya Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin müteakip toplantısının Türkiye’de gerçekleştirilmesi üzerinde mutabık kalmışlardır.

"PUTİN VE ERDOĞAN, TÜRKİYE'YE GAZ TEDARİKİNİ GÖRÜŞTÜ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenen görüşmenin ardından Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak önemli açıklamalarda bulundu. Rusya ve Türkiye'nin doğalgaz ödemesinin kısmi olarak Rus para birimi ruble ile ödenmesi konusunda uzlaştığını ifade eden Novak, "Yılda 26 milyar düzeyinde olan Türkiye'ye gaz tedariki konuşuldu. Bu ciddi bir rakam. İlk aşamada, tedarikin bir kısmı Rus rublesi ile ödenecek" dedi.

Ayrıca iki ülke arasında ticari ödemelerin yapılması için bankacılık sistemlerinin geliştirilmesi yönünde görüş alışverişinde bulunulduğunu belirten Novak, "Ticari şirketlerimizin ve vatandaşlarımızın turistik gezilerde ödeme yapabilmeleri ve ticaret çerçevesinde para alışverişi yapabilmeleri için, üzerinde büyük anlaşmaların da yapıldığı finansal bankacılık sistemini görüştük" ifadelerini kullandı.

İBRAHİM KALIN'DAN ÇARPICI CEVAP

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Rusya, Türkiye'ye SİHA anlaşması teklifinde bulundu mu?" sorusuna çok çarpıcı bir cevap verdi. Kalın, Rusya Devlet Başkanı Putin'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yarı şaka yarı ciddi şekilde "Ukrayna'ya SİHA veriyorsunuz, bize de versenize, biz de almak isteriz" dediğini Erdoğan'ın ise tebessüm ettiğini ifade etti.

“PUTİN  RUSYA İÇİN DE KOORİDOR AÇILSIN İSTİYOR”

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Barış Adıbelli, Soçi’deki zirvede masaya yatırılan konuları şöyle değerlendirdi: “Rusya, Türkiye ile Suriye’yi barıştırmak isteniyor, bu Tahran’daki zirvede yarım kalmıştı. Sanırım Soçi’de bu konu konuşuluyor olabilir. Bayraktar TB2 konusu masada olabilir. Bu iklimde Suriye operasyonu yapılabilir. Rusya, Ukrayna’ya bir jest yaptı, Rusya da şimdi yeni bir koridor açılmasını istiyor. Ancak ABD ve İngiltere bundan biraz rahatsız. Ukrayna’ya bir sempati olduğu için izin verildi."  

SURİYE’YE OPERASYON ÇIKABİLİR 

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. İrfan Kaya Ülger, Putin ile Erdoğan arasındaki görüşmenin ardından Suriye’ye bir operasyon olup olmayacağını şöyle değerlendirdi: “Rusya sıkışmış durumda. Bu tahıl koridoru sayesinde Rusya bir nefes aldı. Çünkü kendi tahılını bu kanaldan piyasalara arz edecek. Yaptırımlardan kurtulma bir fırsatı yakaladı. Eli kolu bağlı olan Rusya’nın tek çıkış kapısı Türkiye.  Fırat’ın batısındaki bölgelerin terörden temizlenmesi konusunda Putin ile Erdoğan bir noktada buluşmayı deneyeceklerdir. Putin’in tercihi Suriye’deki rejim ile Türkiye'yi barıştırmaktır.  Putin’in ikna olmasına bağlı olarak Tel Rıf'at ve Münbiç'i kapsayacak şekilde bir operasyon olabilir. Putin karşı çıksa bile Türkiye kararlı.”