Tgrt Haber
14 Haziran 2022 13:39 - Güncelleme : 14 Haziran 2022 15:10

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türksat 5B hizmete girerken bir müjdeyi daha verdi: Uzaydaki uydu aracı sayımız 10'a çıkıyor

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türksat 5B Uydusu Hizmete Alma Töreni'nde önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin uzay hamlelerini küçümseyenleri eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Uzay denilince tek anladıkları filmlerden ibaret olan vizyonsuzlara kötü haberimiz var. İMECE'yi 2023'ün ocak ayında, Türksat 6A'yı da 2023'ün ortalarında uzaya fırlatıyoruz. Böylece uzaydaki uydu sayımız 10'a yükselecek" dedi.

Editör: Onur Kaya / Kaynak: TGRT Haber
Cumhurbaşkanı Erdoğan Türksat 5B hizmete girerken bir müjdeyi daha verdi: Uzaydaki uydu aracı sayımız 10'a çıkıyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türksat Genel Müdürlüğünün Gölbaşı yerleşkesinde Türksat 5B Uydusu Hizmete Alma Töreni'ne katıldı. Milli Uzay Programı ile Türkiye'nin kara, deniz ve hava sahasındaki menfaatleri gibi uzaydaki çıkarlarını savunmak zorunda olduklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni neslin uzay teknolojilerine gösterdiği ilginin umut ve heyecan verici olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Hizmete alma töreni vesilesiyle bir araya geldiğimiz Türksat 5B uydumuzun, ülkemize, milletimize ve sektöre hayırlı olmasını diliyorum. Bu uydumuzun tasarımından üretimine, fırlatılışından işletmesine, her safhasında emeği geçen herkesi canı gönülden tebrik ediyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türksat 5B hizmete girerken bir müjdeyi daha verdi: Uzaydaki uydu aracı sayımız 10'a çıkıyor

"PROJEMİZİ KÜÇÜMSEYENLER KENDİ VİZYONSUZLUKLARINI SERGİLEDİ"

Türkiye'nin uzay macerasında yeni bir aşama olan bu uydumuza kadar geçen süreç aslında ülkemizde eser ve hizmet siyasetinin hangi engeller aşılarak yürütüldüğünün hikayesidir. Hatırlarsanız Türksat 3A uydusunu 2008 yılında uzaya fırlattığımızda birileri bizlere istihza ile yaklaşmıştı. Bunlar projemize yönelik küçümseyici tavırlarıyla aslında kendi vizyonsuzluklarını, kendi ülkelerine olan güvensizliklerini sergiliyorlardı. Birilerinin o dönemde kendi aklınca dalga geçtiği 3A, aradan geçen 14 yılın ardından hala aktif şekilde çalışıyor, hizmet veriyor.

Bununla kalmadık. Ardından uzay vatana yeni uydular da gönderdik. Türksat 4A 2014'te, Türksat 4B ise 2015 yılında uzaydaki yerini aldı. Şimdi bu uydularımızın yanına yenilerini ekliyoruz. Geçtiğimiz yıl Türksat 5A ve Türksat 5B'yi fırlatarak aynı sene içinde uzaya 2 uydu gönderebilen ender ülkeler arasına girdik. Bugün hizmete alacağımız Türksat 5B'nin uzay yolculuğu 19 Aralık 2021'de başladı.

'TÜRKSAT 6A'YI 2023'TE UZAYA FIRLATIYORUZ'

Uzay deyince tek anladıkları gençliklerinde, çocukluklarında seyrettikleri uzay filmleri olan vizyonsuzlara kötü bir haberimiz daha var. Türk mühendisleri tarafından geliştirilen yerli ve milli gözetleme uydumuz İMECE'yi 2023'ün ocak ayında, Türksat 6A'yı da 2023'ün ortalarında uzaya fırlatıyoruz. Böylece uzaydaki uydu sayımız Bay Kemal, 10'a yükselecek.

Başlattığımız Milli Uzay Programıyla ülkemizin tıpkı yeryüzündeki kara, deniz ve hava sahalarındaki menfaatleri gibi uzaydaki çıkarlarını da savunmak bizim namus borcumuzdur. Kendi uydularımızı geliştirmekten ay yüzeyine araç göndermeye, uluslararası uzay programlarına bilim insanları yetiştirmeden uzay sanayiine kadar ülkemizi hak ettiği seviyeye getirecek adımları atıyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türksat 5B hizmete girerken bir müjdeyi daha verdi: Uzaydaki uydu aracı sayımız 10'a çıkıyor

"YENİ NESLİN UZAYA İLGİSİ BİZE UMUT VERİYOR"

Bu çerçevede uydu teknolojilerin en hızlı ilerleme gösterdiğimiz alanların başında geliyor. Türksat gibi köklü bir kuruluşa ve onun bünyesinde görev yapan kabiliyetli mühendislere, teknisyenlere, kadrolara sahip olmamız bu konuda en büyük avantajımızdır. Yeni neslin uzay teknolojilerine gösterdiği ilgi bize umut ve heyecan veriyor.

Milli teknoloji hamlemiz ve bunun somut örneği olan TEKNOFEST kuşağı gençlerimiz, kendi imzalarını taşıyan projelerle gökleri fethetmeye hazırlanıyor. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi öğrencilerimizin TEKNOFEST'le başlayan serüvenlerini geçtiğimiz ocak ayında uzayla taçlandırmaları, gayretlerimizin boşa gitmediğini çok açık ve net gösteriyor. Bu gençlerimizin uzaya fırlattığı Grizu 263 uydusu hala sinyal vermeye devam ediyor.

TEKNOFEST'in ilk düzenlendiği 2018'den bugüne kadar kat ettiği mesafe, uzay çalışmalarında nereye varabileceğimizin de işaretidir. Artık ülkemiz sınırlarını aşan TEKNOFEST'in Azerbaycan'daki organizasyonunu da iftiharla izledik. İnşallah 30 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında Samsun'da coşkulu bir katılımla TEKNOFEST heyecanını yaşayacağız. Başlattığımız dijital seferberlikle, yapay zekadan siber güvenliğe ve blok zincire kadar yenilikçi teknolojilerin tamamında ülkemizi öncü bir konuma taşıyoruz.

'ARTIK TURKEY YOK TÜRKİYE VAR'

Artık Turkey yok, Türkiye var. Bundan sonra uçaklarımızın gövdesine de Turkish Airlines yerine Türkiye Hava Yolları yazacağız. Fiber internet konusunda yavaş gittiğimizin farkındayız. Bu alanda çalışan firmaları da teşvik ederek alt yapıyı geliştireceğiz.

DOĞAL GAZ İÇİN TARİH VERDİ

Şimdi de dün devreye aldığımız Abdülhamid Han sondaj gemimizle iletişim kuruyoruz. Geldiğimizde ne sismik araştırma gemimiz, ne sondaj gemimiz vardı. Kiralamayla bu işleri yapıyorduk ama şimdi 4 tane sondaj gemimiz, 2 tane de sismik araştırma gemimiz var. Artık denizlerin dibinde sismik araştırma ve sondaj çalışmalarını kendi gemilerimizle kimseye muhtaç olmadan yapıyoruz. İnşallah Önümüzdeki yıl doğal gazı da çıkarmaya başlayacağız. İnşallah bereketini bize göstersin."

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türksat 5B hizmete girerken bir müjdeyi daha verdi: Uzaydaki uydu aracı sayımız 10'a çıkıyor

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Ali 14 Haziran 2022 13:54

ALLAH razı olsun sayın RTE. dünya'daki mazlumların Allahın izniyle yegane yardımcısı.

Sonraki Haber Yükleniyor...