2022-06-30 12:44:06 | Son Güncelleme : 2022-06-30 13:08:12

F-35’lerde sorun yaşayan ABD’ye, hipersonik füze şoku!

Çin ve Rusya’ya ayak uydurmak için çeşitli programlar kapsamında hipersonik füze testleri gerçekleştiren ABD, F-35’lerde olduğu gibi bu alanda da sorunlar yaşadı…

F-35’lerde sorun yaşayan ABD’ye, hipersonik füze şoku!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Savaş uçağı ve füzeleri geliştirmek için yoğun mesai harcayan ABD, son olarak gerçekleştirdiği hipersonik füze testlerinde başarısız oldu. Daha önce F-35’lerde yaşadığı teknik sorunlar ABD’nin kafasını karıştırırken, uçağın motorundan kaynaklanan problemden dolayı yere çakılması ise epe gündeme gelmişti.

F-35 konusunda henüz tam olarak istediği hedefe ulaşamayan ABD, Rusya ve Çin’e de ayak uydurmak için bir süre önce hipersonik füze denemelerine başlayacağını duyurmuştu. Ancak Bloomberg tarafından yapılan duyuruda, ABD’nin son hipersonik füze denemelerinde başarısız olduğu kaydedildi.

MODERN BİR SİSTEME SAHİP DEĞİL

Bloomberg'in Pentagon'a dayandırdığı habere göre, Hawaii'de bir hipersonik füze test uçuşunun başarısızlıkla sonuçlandığını duyurdu. ABD, hipersonik silahların geliştirilmesinde Çin ve Rusya'ya ayak uydurmak için mücadele ediyor. Çeşitli Amerikan programları kapsamında bir dizi başarılı test yapıldı, ancak ülke henüz hizmette olan modern bir sisteme sahip değil. Savunma Bakanlığı, sadece test füzesinin ateşlenmesinden sonra bir anormallik meydana geldiğini belirterek, birkaç ayrıntıyı paylaştı.

Pentagon Sözcüsü Deniz Kuvvetleri Komutanı Tim Gorman, "Bakanlık, planlanan uçuş planının tamamı hakkında veri toplayamasa da, bu olaydan toplanan bilgiler hayati bilgiler sağlayacaktır" dedi.

Başarısız test, Lockheed Martin'in denizaltılar ve yüzey gemileri için Mach 5 ve üzeri hızlarda uçabilen silahlar geliştirdiği Konvansiyonel Hızlı Saldırı (CPS) programının bir parçasıydı.

ABD, hipersonik silahların geliştirilmesinde Çin ve Rusya'ya ayak uydurmak için mücadele ediyor. Çeşitli Amerikan programları kapsamında bir dizi başarılı test yapıldı, ancak ülke henüz hizmette olan modern bir sisteme sahip değil.