22˚
İstanbul
22˚
açık
Nem %39
Rüzgar 2.03 /s
Çarşamba
22˚/11˚
Perşembe
16˚/11˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
22˚/13˚
17 Mayıs 2022 Salı
2022-01-15 11:26:53

QR kod dolandırıcılığına dikkat: Bilgileriniz çalınabilir

Kötü niyetli korsanlar bu kez QR kodları hedef aldı. Yabancı güvenlik uzmanları kullanıcıları QR kodları konusunda uyardı. Kötü amaçlı Qr kodlar, kişisel bilgilerinizi çalabilir.

QR kod dolandırıcılığına dikkat: Bilgileriniz çalınabilir
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kötü niyetli yazılımlarda arttı. Akıllı telefon, bilgisayar gibi ürünler için virüsler geliştiren korsanlar, bu kez QR kodlarını hedef aldı. Yurtdışında yüzlerce kişinin banka hesaplarını ele geçirebilecek kötü amaçlı QR kodlar geliştirildiği bildirildi. 

Daha önceden banka hesapları için Joker yazılımı gibi benzer yöntemler kullanan korsanlar, bu kez de insanların sıkça kullandığı QR kodları içine virüsler yerleştirmeye başladı.

KÖTÜ AMAÇLI QR KODLAR, VERİLERİNİZİ ÇALABİLİR

QR Kodlar, özellikle pandeminin ortaya çıkmasıyla birlikte kullanıcı kitlesini bir hayli genişletti. Daha önce fiziksel olarak yapılan hemen hemen pek çok şey, artık kısayoldan temas gerektirmeyen QR kodlar ile gerçekleştiriliyor. Örneğin bir kafede verilen siparişten daha pek çok işleri QR kodla gerçekleştirmek mümkün.

Kötü niyetli korsanlar ise, insanların sıkça kullandığı QR kodları hedef almaya başladı. Siber yazılım uzmanları, artık kötü yazılımların QR kodlar aracılığıyla telefonlara erişebileceğini bildirdi. Dolayısıyla tüm bunlar da banka hesaplarınızdan daha birçok bilgilerinizin çalınmasına yol açabilecek. 

Örneğin günümüzde reklamların çoğu poster şeklinde sokak ya da caddelerde karşımıza çıkabiliyor. Eskisinden farklı olarak reklam veren şirketler artık bu posterlere QR kodlar eklemeye başladı. Bu sayede kullanıcıların o reklama tıklaması da kolaylaşıyor.

Ancak kötü niyetli yazılımcılar, bu ve benzeri gibi posterlere kendi virüslerini bırakabilir. Kullanıcılar bir QR koda tıkladığında bilgilerin çalınabileceği farklı internet siteleriyle karşı karşıya gelebilir. Belki bu kodlar telefonlara uygulama yükleyemez ancak, internet sitesi aracılığıyla verileri çalabilir. 

 

Etiketler