2022-05-25 10:26:00 | Son Güncelleme : 2022-05-25 10:38:14

Eski bakanın ardından şimdi de ünlü ekonomist… Tele-dolandırıcılar sınır tanımıyor! 270 bin Euro, 150 bin dolar, Kadıköy’de ev…

Tele-dolandırıcılar Sosyolog Prof. Dr. Nilüfer Narlı, Prof. Dr. Ahmet Demirel ve eski devlet bakanı Azimet Köylüoğlu'ndan bu kez de bir Japon bankasının yönetim kurulu üyesi olan finans uzmanı ünlü ekonomist Aysun Mercan’ı hedef aldı. ‘Adınız FETÖ’ye karıştı’ diye kandıran dolandırıcılar, Mercan’ın 270 bin Euro ve 150 bin dolarının yanı sıra Kadıköy’deki yarım milyon dolar tutarındaki evini sattırıp onun paralarını da aldı.

Eski bakanın ardından şimdi de ünlü ekonomist… Tele-dolandırıcılar sınır tanımıyor! 270 bin Euro, 150 bin dolar, Kadıköy’de ev…
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Tele-dolandırıcılar birçok ünlü ismin ve eski bakanın yanı sıra şimdi de ünlü ekonomisti kurban olarak belirledi. Kimlik bilgilerinin FETÖ’nün elinde olduğunu söyledikleri ekonomist Aysun Mercan’ı operasyon için yardımcı olma konusunda ikna eden dolandırıcılar, yaşlı kadının paralarını alarak kayıplara karıştı.

28 Ocak'ta Aysun Mercan'ı telefonla arayarak kendisini Kadıköy Emniyeti'nde görevli komiser diye tanıtan dolandırıcı, kimlik bilgilerinin FETÖ'nün eline geçtiğini, operasyonu yapacak sözde savcının adını ve telefon numarasını verdi. Mercan'ın güvenini kazandıktan sonra banka hesaplarındaki paralarını istedi.

ÖNCE 200 BİN LİRA SONRA 170 BİN EURO VE 150 BİN DOLAR

Kendisine gönderilen IBAN bilgilerine önce 200 bin lira gönderen Aysun Mercan, ardından diğer bankalardaki 170 bin euro ve 150 bin doları da isteyen dolandırıcılar için bankaya gitti.

Parayı çeken Aysun Mercan, kendisini MİT mensubu olarak tanıtarak yanına gelen ve önceden belirlenen 'Kartal' parolasını kendisine söylenen şebeke üyesine paraları teslim etti. Paraları göğsüne koyarak, Mercan'a eve gitmesini söyleyen sözde MİT'çi, olay yerinden hızlıca uzaklaştı.

YARIM MİLYON DOLARLIK EVİNİ DE SATTI

Ertesi gün aynı numaradan yeniden aranan Mercan, operasyona dahil olduğunu zannederek talimatla yeni bir hat ve telefon aldı. Diğer bankadaki 100 bin Euro’yu daha sözde MİT mensubuna veren Aysun Mercan, günlerce telefonda tutuldu.

Durmak bilmeyen dolandırıcılar, Kadıköy'deki evinin satılması gerektiğini söyleyerek yaşlı kadına evini sattırana kadar 1 ay boyunca telefonla aradı. Evini yarım milyon dolara satan Aysun Mercan, sözde polislere bilgiyi verdiğinde ise, Fatih'e giderek eliyle tüm dolarları dolandırıcılara verdi.

TELEFONU GÜNLERCE ÇALMAYINCA ANLADI

Sözde polisin, 'Eve git, hattı kır. Talimatlarımızı bekle' talimatıyla ikametine giden yaşlı kadın, günlerce telefonu çalmayınca dolandırıldığını anladı. Polis merkezine giderek dolandırıcılardan şikayetçi olan Aysun Mercan'ın şikayeti sonrası soruşturma başlatıldı.

1982'de ODTÜ İşletme Bölümünden mezun olan, 1997'de Wales Üniversitesi'nde işletme alanında yüksek lisans yapan Aysun Mercan, pek çok banka ve büyük şirkette üst düzey görevlerde bulundu.