• Piyasalar
 • down
  BIST 100
  90051
 • down
  USD
  5.3527
 • up
  EURO
  6.0808
 • up
  GBP
  6.7633
 • up
  Altın
  214.278
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Google Plus
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 30.10.2018 - 19:48 Yorum : 5

EYT ÇIKACAK MI? EYT ÇIKAR MI | EYT Son Dakika Gelişmeleri Haberleri Bugün EYT SON DURUM

EYT SON DURUM, EYT SON HABER, EYT ÇIKACAK MI?, Binlerce vatandaş bugünlerde EYT ile ilgili Son Durum gelişmelerini merak ediyor ve bu konu hakkındaki açıklamaları takip ediyorlar. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusu vatandaşlar tarafından sıkça aratılan ve merak edilen konuların başında geliyor. Özellikle son dönemde yapılan açıklamalar birçok kişiyi heyecanlandandır. Peki EYT'de son durum ne? İşte detaylar.. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu haber üzerinden konu ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz...

EYT ÇIKACAK MI? EYT ÇIKAR MI | EYT Son Dakika Gelişmeleri Haberleri Bugün EYT SON DURUM

EYT Çıkacak mı? eyt Son Durum 2018, EYTSON DAKİKA GELİŞME 2018, , eyt müjdeli haber... Emeklilikte Yaşa Takılanlar vatandaşlar bugünlerde internet üzerinden Eyt son dakika gelişme 2018, eyt son durum 2018,eyt müjdeli haber gibi soru başlıklarının cevaplarını merak ediyor ve bu konu hakında bilgi edinmek istiyorlar. İşte eyt hakkında son detaylar...

EYT İLE İLGİLİ SON DAKİKA GELİŞMELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Son dönemde gündemde olan Emeklilikte Yaşa Takılanların mağduriyetlerine yönelik çözümler sıralandı. Yapılan değerlendirmelere göre emeklilikte yaşa takılan SSK'lıların 4447 sayılı kanun öncesi hakları verilirse 3 seçenekle emekli olmaları mümkün olabilecek.

İşsizliğin çift haneli rakamlara ulaştığı piyasa şartlarında, çoğunun belirli bir yaş seviyesininde üstünde olmaları nedeniyle, maalesef iş bulmada dezavantajlı konumunda bulunmaktadırlar. Hemen hemen her aileyi ilgilendiren EYT mağdurlarının oluşmasına sebep olan 4447 Sayılı Kanundur. Bu kanun 1999 yılında deprem esnasında yürürlüğe konuldu. İsa Karakaş Türkiye Gazetesi'ndeki köşesinde Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) destek olabilmek için kaleme aldığı yazısında, EYT yasası çıkarsa olabilecek değişiklikleri ele aldı.

Gözler açılacak olan TBMM'de 

Bugünlerde gerek kamuoyunda gerekse bir çok parti ve millletvekilleri tarafından bu kıymetli vatandaşlarımızın sorunları konusunda pozitif gelişmeler olmuştur.Her partiden bir çok milletvekilinin bu sorunu sahiplenmesi dolayısıyla EYT mağduriyetinin siyaset üstü haline gelmesi sevindirici bir gelişme. 

EYT'li SSK'lıların emekliliği 

Emeklilikte yaşa takılan SSK'lıların 4447 sayılı kanun öncesi hakları verilirse 3 seçenekle emekli olmaları mümkün olabilecek. 

Buna göre, kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olması ve en az 5000 gün veya, kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olması, 15 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 3600 gün yahut, kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olmakla beraber, kadın ise 20 erkek ise 25 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 5000 gün, malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olması gerekecek. 

EYT'li memurların emekliliği 

Emeklilikte yaşa takılan emekli Emekli Sandığı iştirakçilerine 4447 sayılı kanun öncesi hakları verilirse; kadın iştirakçilerden 20, erkek iştirakçilerden 25 fiili hizmet yılını dolduranların istekleri üzerine emekli aylığı bağlanabilir. 

Stajyer ve çıraklar EYT'den emekli olabilirler mi? 

Çıraklık ve stajerlik geçen sigortalılık sürelerinde malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi kesilmediğinden emeklilik başlangıcından sayılmıyor. Dolayısıyla EYT yasası çıksa bile 8 Eylül 1999 tarihinden önce sadece çıraklık-staj sigortası bulunanlar bu yasadan faydalanamaz. Faydalanmak için bir gün bile olsa belirtilen tarihten önce uzun vadeli sigorta kollarına tabi primin bulunması gerekmektedir.Çalışması olan ve tüm sigorta kollarına tabi(işçi-memur-sözleşmeli-esnaf-sanatkar-şirket ortağı) çalışanları kapsayacak. Bu bağlamda normal SSK'lı işe başlama belirtilen tarihten sonra olduğundan EYT kapsamına girmeniz mümkün değil.58 yaş ve 7 bin gün primle emeklilik hakkını kazanmak mümkün. 

EYT'li Bağ-Kur'luların emekliliği 

Emeklilikte yaşa takılan Bağ-kur sigortalılarına belirten kanun öncesi hakları verilirse; Bağ-kur'lu kadınlar 20, erkekler ise 25 fiili hizmet yılını (9000 gün) dolduranlar emekli aylığı bağlanabilir. 

2008'de EYT mağdurları oluşmaması için titiz davranıldı 

20008 yılında sosyal güvenlik sistemiyle ilgili olarak emeklilik şartları dahil olmak üzere cumhuriyet tarihimizin en köklü düzenlemeleri yapılmıştı. Bu düzenlemeler yapılırken mevcut çalışanların emeklilik şartlarına 'yaş' engeli gibi hiçbir zorlaştırıcı şart getirilmemesine, çalışanların mağdur edilmemesine hassasiyetle davranıldı.Bu konuda çıkarılan kanun maddelerininm yürürlülük tarihleri esas alınarak “30 Nisan 2008” tarihi baz alınarak düzenleme yapılmıştı. Buna göre belirtilen tarihten önce, bir gün bile çalışanın emeklilik şartları zorlaştırılmadı, yaş engeli de konulmadı.Böylece mevcut çalışanların müktesep hakları korunmuştu. 30 Nisan 2008 tarihinden sonra ilk defa işe girecek olanların ise tam 2035 yılından sonra emeklilik primlerini dolduracağı tarihe göre emeklilik yaşı yükseltildi.  

“BU KONUDA HERHANGİ BİR DEĞİŞİKLİK SÖZ KONUSU DEĞİL” 

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bir gündem olup olmadığının sorulması sonrasında konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Bu konu kabinenin gündeminde yok. Tabi ki Meclis ayağı ayrı bir konu. Hükümet nazarından bakıldığında konu bugün de gündeme gelmedi, bu konuda herhangi bir değişiklik söz konusu değil” dedi. 

 

 
 

YORUM YAPIN

 

5 Yorum

 1. Umut

  Sayın mhp millet vekilimiz eyt yi akp ile mhp beraber çözeceğiz dedi sayın cumhurbaşkanımız da destek vereceğini söyledi akp adına sonra dan hayır dedik ama evet dese idik eyt bir yıl uzayacaktı mhp millet vekilimiz

 2. Sedat

  Çıkacakmı çıkmayacak mı 48 yaşındayım iş bulamıyorum.aile geçiştirmeye çalışıyoruz genç olsaydım hamallık yine yapardım.Hükümet kendi kendini bitirecek oy kaybı yaşayacak yazık 6.5 milyon kişi ikiden çarptırdı 12 milyon eder birde 18 21 yaşında çocuklarımız 17 milyon eder yazık

 3. Staj ve eyt mağguru

  Staj mağdurlarını unutmayın ısrarla bekliyoruz staj sigortasını giriş saymasını

 4. Hülya

  çıkmasını istiyorum

 5. metin

  EYT hakkımız gaspedildi.

 
Daha fazla yorum
 
© 2004 - TGRT Haber