22˚
İstanbul
22˚
orta şiddetli yağmur
Nem %62
Rüzgar 9.91 /s
Perşembe
16˚/12˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
22˚/13˚
Pazar
23˚/16˚
18 Mayıs 2022 Çarşamba
2022-01-19 17:00:45

40 yıl boyunca ışıksız ıssız barakada köle gibi çalışanını sakladı!

İngiltere'de bir adam, çalışanını 40 yıl boyunca ışığı bile olmayan, ıssız bir bahçe kulübesinde yaşamaya zorladı. Adam, 'Modern Kölelik Yasası'nı ihlal etmekle suçlandı, işçi ise devlet korumasına alındı.

40 yıl boyunca ışıksız ıssız barakada köle gibi çalışanını sakladı!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İngiltere'de 56 yaşındaki Peter Swiles, yanında çalıştırdığı işçisini 40 yıl boyunca bahçesindeki ahşap bir kulübeye hapsetti. Peter Swailes'ın 81 yaşındaki babası da suçlu bulundu fakat mahkeme başlamadan önce hayatını kaybetti. Swailes, modern kölelik iddialarını önce reddetti ardından ise duruşmada suçunu itiraf etti. 

Polisler, ihbar üzerine 40 yıl boyunca köle gibi tutulan adamı kurtardı, şimdilerde 58 yaşında olan işçi, ışıksız ve ısıtmasız karanlık kulübede bulundu.

İşçinin günde yaklaşık 13.60 dolara Swailes için çiftliklerde boya yaptığını söyledi.

Peter Swailes

Yetkililer, Swailes ailesinin köpeğinin yaşadığı başka bir barakanın, işçinin yaşadığı yerden 'çok daha iyi durumda' olduğunu söyledi. BBC'nin haberine göre, soruşturma memuru Martin Plimmer, konuya ilişkin şunları söyledi:

''Bu korkunç bir soruşturma oldu. Emniyette geçirdiğim tüm yıllar boyunca, sömürünün bu kadar uzun sürdüğü bir modern kölelik vakası görmedim. Ancak şu an aklımda her şeyden önce kurban var. Birkaç yıl öncesine kadar tüm yetişkin hayatı boyunca istismara uğradığını unutmayalım. Şu anda 60'lı yaşlarının başında.

''Şimdi bile, bunu anlamakta güçlük çekiyorum. Kırk yıl boyunca fiilen köle olarak tutuldu, Yaşadığı deneyimin onu hayatının geri kalanı boyunca travmatize edeceğinin fazlasıyla farkındayız. Bu koşullar altında olabildiğince normal bir hayat yaşamak için ihtiyaç duyduğu sık ve tutarlı desteği almaya devam etmesini sağlamaya kararlıyım.” 

Etiketler