23˚
İstanbul
23˚
açık
Nem %44
Rüzgar 2.19 /s
Çarşamba
22˚/12˚
Perşembe
17˚/11˚
Cuma
19˚/12˚
Cumartesi
23˚/13˚
17 Mayıs 2022 Salı
2022-01-26 17:01:13

Covid-19 aşısı olmayı reddetti! Kalp nakli listesinden çıkarıldı

ABD'nin Boston eyaletinde kalp nakline ihtiyacı olan hasta, Covid-19 aşısı olmayı reddetti. Doktorlar, hayatta kalma şansı düşük olanlara organ nakli yapılmadığını söyleyerek hastayı nakil listesinden çıkardı.

Covid-19 aşısı olmayı reddetti! Kalp nakli listesinden çıkarıldı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

ABD basınında yer alan haberlere göre, 31 yaşındaki DJ Ferguson'un babası David Ferguson, oğlunun kalıtsal kalp hastası olduğunu, Kasım 2021'de rahatsızlanarak Boston'daki Brigham ve Kadın Hastanesi'ne yatırıldığını söyledi. Ferguson, kalp hastası oğlunun, prensipleri gereği ve aşıya inanmaması nedeniyle Covid-19 aşısı yaptırmadığını belirtti.

Hastane ise Ferguson'u Covid-19 aşısı olmayı reddettiği için organ nakli bekleme listesinden çıkardı. Baba Ferguson, farklı bir hastaneye nakli için oğlunun oldukça halsiz olduğunu duyurdu.

Hastane, politikası gereği bu kararı aldıklarını belirtti. Hastanenin açıklamasında ülkedeki diğer nakil programları gibi, Brigham ve Kadın Hastanesi sisteminde de operasyonun başarılı geçmesi ve nakil sonrası hayatta kalma ihtimalini artırdığı için birçok aşı gibi Kovid-19 aşısının ve hayat tarzına dikkat edilmesinin nakil için gerekli olduğu vurgulandı.

HAYATTA KALMA ŞANSI DÜŞÜK OLANLARA VERİLMİYOR

New York Üniversitesi Grossman Tıp Fakültesine bağlı Tıp Etiği Bölümü Başkanı Dr. Arthur Caplan, yaptığı açıklamada, bu tarz prosedürlerde aşı yaptırmanın gerekli olduğunu çünkü nakil sonrası bağışıklık sisteminin baskılandığını ifade etti.

İnsanların grip, nezle veya Kovid-19'dan hayatını kaybedebileceğine işaret eden Caplan, organların zor bulunduğunu söyledi.

Caplan, bu nedenle de aşılı olanların operasyon sonrası hayatta kalma şansı daha yüksekken organların hayatta kalma şansı düşük olanlara verilmeyeceğini belirtti.

Etiketler