2022-07-06 15:00:00 | Son Güncelleme : 2022-07-06 15:05:26

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’dan istifalara cevap geldi!

İngiltere’de Sağlık Bakanı Sajid Javid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak'ın görevlerini bırakmasının ardından Başbakan Boris Johnson’dan açıklama geldi. Her ikisine de hizmetlerinden dolayı teşekkür eden Johnson Kabine Ofisi Bakanı Steve Barclay’ı Sağlık Bakanı, Eğitim Bakanı Nadhim Zahawi’yi ise Maliye Bakanı olarak atadı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’dan istifalara cevap geldi!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İngiltere peş peşe gelen istifa haberleri ile sarsıldı. Sağlık Bakanı Sajid Javid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak, Başbakan Boris Johnson'ın yönetimine karşı "güven kaybettiklerini" söyleyerek görevlerini bıraktıklarını duyurdu.

Başbakan Johnson ise istifalara mektupla cevap verdi. ohnson, Maliye Bakanı Sunak'ın istifasını, "beraber çalışmayı özleyeceğim" şeklinde yanıtlayarak, "Hükümetten istifa etmenize üzüldüm. Tarihimizin ekonomimiz için en zorlu döneminde ülkemize üstün hizmetlerde bulundunuz" dedi.

“SİZİNLE ÇALIŞMAYI ÖZLEYECEĞİM”

Sunak'ın 2020'de pandemiyle beraber ulusal karantina döneminde ekonomiyi koruduğunu, bu sürede Furlough maaş planıyla milyonlarca işin korunmasını sağladığını ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle büyüyen küresel enflasyon baskılarına karşı ekonomiye destek sağlamaya devam ettiğini söyleyen Johnson, "Tavsiyenize ve kamu hizmetine olan derin bağlılığınıza çok değer verdim ve hükümette sizinle çalışmayı özleyeceğim" dedi.

“ÇOK ÖZLENECEKSİNİZ”

Sağlık Bakanı Sajid Javid'in istifasına da cevap veren Johnson, çok üzgün olduğunu belirterek, "Bu hükümete ve Birleşik Krallık halkına ayrıcalıkla hizmetine ettiniz. Covid-19 pandemisinde Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanlığı'nı yönettiniz. Çok özleneceksiniz" ifadelerini kullandı.

YENİ ATAMALAR YAPILDI

Javid'in istifasından sonra, Kabine Ofisi Bakanı Steve Barclay, yeni Sağlık Bakanı olarak atandı. Barclay, daha önce 13 Şubat 2020- 15 Eylül 2021 tarihleri arasında Hazine Baş Sekreteri, 16 Kasım 2018 - 31 Ocak 2020 tarihleri arasında Avrupa Birliği'nden Çıkıştan Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yapmıştı.
Sunak'ın istifasından sonra ise Eğitim Bakanı Nadhim Zahawi, Maliye Bakanı olarak atandı. Zahawi, 2020 ve 2021 yıllarında korona virüs pandemisi sorasında hükümette Covid-19 Aşı Uygulama Bakanı olarak görev yapmıştı.

''İSTİFA ETMEYECEĞİM''

Britanya'da iktidardaki Muhafazakar Parti milletvekilleri içinden hükümetteki görevlerinden istifa edenlerin sayısının 15'e ulaştığı ortamda mecliste sigaya çekilen Başbakan Boris Johnson, "Zorlu koşullarda bir başbakanın işi yola devam etmektir ve ben de bunu yapacağım" dedi.