Tarih : 12.05.2021 - 22:13 Yorum : 0

İsrail’in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 9 Filistinli daha şehit oldu

İsrail’in Filistinlilere yönelik hain saldırılarına devam ediyor. İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda 2’si çocuk 9 Filistinlinin daha hayatını kaybetmesiyle şehit sayısı 65’e ulaştı.

İsrail’in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 9 Filistinli daha şehit oldu

İsrail’in Filistinlilere yönelik hain saldırılarına devam ediyor. Gazze'de Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail'in düzenlediği son saldırılarda 2'si çocuk 9 Filistinli daha şehit olduğu belirtildi.

Son Dakika... İsrail bir binayı daha vurdu! Son Dakika... İsrail bir binayı daha vurdu! Son Dakika Haberi İsrail, Gazze'de sivillerin ikamet ettiği 14 katlı binayı vurdu

YARALI SAYISI 365’E ÇIKTI

İsrail'in 10 Mayıs Pazartesi gününden bu yana Gazze'nin çeşitli bölgelerine düzenlediği saldırılarda, 16'sı çocuk, 5'i kadın 1'i yaşlı olmak üzere 65 Filistinlinin şehit olduğu, yaralı sayısının ise 365'e çıktığı kaydedildi. Bakanlık, daha önce yaptığı açıklamada Gazze'deki şehit sayısını 56, yaralı sayısını da 335 olarak duyurmuştu.

Son Dakika... İsrail'in Lid kentinde sokağa çıkma yasağı Son Dakika... İsrail'in Lid kentinde sokağa çıkma yasağı Son Dakika Haberi...İsrail'in Lid kentinde artan şiddet olayları nedeni ile OHAL ilan edilmesinin ardından yerel saatle 20.00 ile 04.00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanmasına karar verildi.

İsrail'in Gazze'ye saldırıları! Zarar 3.5 milyon dolar İsrail'in Gazze'ye saldırıları! Zarar 3.5 milyon dolar İsrail'in Gazze'ye saldırıları sürüyor. Yazılı açıklama yapıldı. İ İsrail'in saldırıları sonucu Gazze Şeridi'nde meydana gelen zararın ilk belirlemelere göre 3,5 milyon dolara ulaştığı bildirildi.

Rusya’dan İsrail ve Filistin’e teklif Rusya’dan İsrail ve Filistin’e teklif Rusya, İsrail ile Filistin arasındaki barış süreci çabalarını hızlandırmaya hazır olduklarını duyurdu.

KUDÜS VE GAZZE'DEKİ OLAYLAR

İSRAİL GÜÇLERİNİN MESCİD-İ AKSA’DAKİ HAİN SALDIRILARI

Sabah namazı Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde yer alan Mescid-i Aksa’da kılan binlerce Filistinli namazdan sonra tekbirler getirerek gösteri düzenledi. Filistinliler, gösteriden sonra fanatik Yahudilerin baskın yapmaması için nöbet tutmaya başlamıştı.

“CANIMIZ, KANIMIZ SANA FEDA AKSA”

Harem-i Şerif’in bazı noktalarında barikat kuruldu. Filistinliler, barikat noktalarından ayrılmayacaklarını belirtti ve “Canımız, kanımız sana feda Aksa” sloganı attı. Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyen İsrail güçleri, Filistinlilere çok sert bir şekilde plastik mermi ve ses bombalarıyla müdahale etti. Müdahaleler sırasında çok sayıda kişi yaralandı. Yaralıların çoğu gözaltına alınmaya çalışıldı ve darp edildi. Fanatik Yahudiler, İsrail’de 1967’deki Altı Gün Savaşı’nın yıl dönümünü İbrani takvimine göre, “Kudüs Günü” olarak kutlanıyor. Fanatik Yahudilerin oluşturduğu örgütler, 9-10 Mayıs tarihlerine gelen “Kudüs günü” nedeniyle Mescid-i Aksa’ya baskın yapılması çağrısında yapılmıştı. Mescid-i Aksa Vakfı Müdürü Şeyh Ömer el-Kisvani, Harem-i Şerif’in hoparlörlerinden İslam dünyasına yardım çağrısında bulunmuştu.

ABD'den İsrail ve Filistin açıklaması ABD'den İsrail ve Filistin açıklaması ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrailli mevkidaşı ile görüştü. Taraflara tansiyonu düşürme ve şiddete son verme çağrısı yapan Blinken'ın İsrail'e başsağlığı dilerken Filistinliler için dilememesi dikkatlerden kaçmadı.

Çavuşoğlu'ndan İsrail'e tepki: Kınamak yetmez adım atmalıyız Çavuşoğlu'ndan İsrail'e tepki: Kınamak yetmez adım atmalıyız Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail’in Filistin’e uyguladığı zulme tepki gösterdi. Tel Aviv’e Riyad'dan sert mesaj gönderen Çavuşoğlu "saldırıları kınıyoruz ama kınamak yetmiyor, adım atmamız gerekiyor" dedi.

İsrail'in hedefi Türkiye sınırına ulaşmak İsrail'in hedefi Türkiye sınırına ulaşmak Kudüs'te saldırıları artıran İsrail, diğer yandan Gola-Suveyda-TEdif-Deyr ez Zor ve Haseke hattında korsan koridor inşa etmeye çalışıyor. MOSAD, İsrail'in Türkiye sınırına ulaşması için Suriye'de dört farklı noktada üs kurdu.

Kaynak : AA-İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber