22˚
İstanbul
22˚
orta şiddetli yağmur
Nem %62
Rüzgar 9.91 /s
Perşembe
16˚/12˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
22˚/13˚
Pazar
23˚/16˚
18 Mayıs 2022 Çarşamba
2021-11-26 10:26:39

NATO ve Polonya'dan Belarus'a kınama Rusya'ya çağrı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Polonya Cumhurbaşkanı Andrej Duda, mevcut güvenlik sorunlarını ele almak için Brüksel'de NATO Karagahında bir araya geldi. Görüşmenin ardından basın toplantısı düzenlendi.

NATO ve Polonya'dan Belarus'a kınama Rusya'ya çağrı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Brüksel'deki NATO Karargahında Polonya Cumhurbaşkanı Andrej Duda ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, mevcut güvenlik sorunlarını görüşmek üzere bir araya geldi. İkilinin görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Stoltenberg, "Polonya NATO'nun yanında, NATO da Polonya'nın yanındadır" dedi.

Görüşmenin ardından NATO tarafından yapılan yazılı açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

"Genel Sekreter, Polonya'nın NATO misyonlarına ve operasyonlarına yaptığı birçok katkı ile ittifaka bağlılığını yineledi. Bay Stoltenberg ayrıca, çok uluslu bir savaş grubu da dahil olmak üzere, NATO'nun Polonya'daki güçlü caydırıcı varlığının altını çizdi. Polonya NATO'nun yanında, NATO da Polonya'nın yanındadır.''

''BU İNSANLIK DIŞIDIR''

Açıklamanın detayında iki liderin Rusya'nın Ukrayna yakınlarında devam eden askeri yığınağını ve Belarus ile Polonya, Letonya ve Litvanya arasındaki sınırdaki durumu görüştüğü bildirildi. Açıklamada; Genel Sekreter Stoltenberg’in Beyaz Rusya hakkında; “Bütün NATO Müttefikleri, Lukashenko rejiminin komşu ülkelere baskı yapmak için savunmasız insanları sömürmesini şiddetle kınadıklarını açıkça belirttiler. Bu insanlık dışı bir davranıştır ve alay etmektir. Biz etkilenen Müttefiklerle tam dayanışma içerisindeyiz.” dediği belirtildi.

''RUSYA'YI GERİLİMİ DÜŞÜRMEYE ÇAĞIRIYORUZ''

Açıklamada; 'Bay Stoltenberg, Rusya'nın sınırdaki durumu sona erdirmek için Belarus üzerindeki etkisini kullanması gerektiğini ve Lukashenko rejimine verdiği desteğin daha geniş bir endişe modelinin parçası olduğunu söyledi' ifadelerine yer verildi.

Genel Sekreter Jens Stoltenberg’in, Rusya'nın Ukrayna yakınlarındaki askeri yığınağı hakkında; ‘’Rusya'yı şeffaf olmaya, tansiyonu düşürmeye ve gerilimi düşürmeye çağırıyoruz. NATO teyakkuz halinde ve biz Ukrayna'ya siyasi ve pratik destek sağlamaya devam ediyoruz. Bu Rusya için bir tehdit değil ve Ukrayna'nın kendisini saldırganlıktan korumasına yardımcı oluyor." ifadeleri hatırlatıldı.

Açıklamanın sonunda; ‘’NATO Dışişleri Bakanları, bir dizi güvenlik sorununu görüşmek üzere 30 Kasım ve 1 Aralık tarihlerinde Riga'da Ukraynalı ve Gürcü mevkidaşlarıyla bir araya gelecekler’’ bilgisine yer verildi.

Etiketler