22˚
İstanbul
22˚
açık
Nem %39
Rüzgar 2.03 /s
Çarşamba
22˚/11˚
Perşembe
16˚/11˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
22˚/13˚
17 Mayıs 2022 Salı
2022-01-20 09:35:54

Türk SİHA'ları dünyanın en iyisi! Hollandalı uzmandan övgüler

Hollanda'nın NRC gazetesinde, Türkiye'nin silahlı insansız hava araçlarına (SİHA) ilişkin analizde Bayraktar TB2 için 'dünyanın en iyisi' yorumu yapıldı.

Türk SİHA'ları dünyanın en iyisi! Hollandalı uzmandan övgüler
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Birçok ülkenin satın almak için sıraya girdiği Türk SİHA'larına övgüler yağmaya devam ediyor. Hollanda'nın NRC gazetesinde, Türk SİHA'lar için bir analiz yayımlandı. SİHA'ların savunma sanayisindeki rolüne değinilen analizde Türkiye'nin gün geçtikçe SİHA ihracatını artırdığına da yer verildi.

SİHA'ların muadillerine oranla daha kaliteli ve hesaplı olmasının yanı sıra analizde operasyonel başarılarına da değinildi. Hollandalı savunma uzmanı Stijn Mitzer'in ''Bayraktat TB2 operasyonel açıdan dünyanın en iyisi'' yorumunu yaptı.

Analizde Mitzer'in, "Çin yapımı Wing Loong-II SİHA'larının 15 milyon dolara satılırken, daha kaliteli ve güvenilir olan Bayraktar TB2 5 milyon dolar civarında satılıyor" şeklindeki ifadeleri aktarıldı.

BİRÇOK ÜLKEYE İHRACAT EDİLDİ

Bayraktar TB2'nin birçok ülkeye ihraç edildiği belirtilen analizde, bunun Türk dış politikasına önemli katkı sunduğu kaydedildi. Analizde, Türk SİHA'larının Suriye, Libya ve Azerbaycan'daki başarıları vurgulanırken, Polonya, Ukrayna gibi birçok ülkeye ihracat edildiği aktarıldı.

Türk SİHA'larının Afrika'da dikkat çekmeye başladığı belirtilen analizde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika gezilerinde SİHA anlaşmaları yaptığı bilgisine yer verildi.

Haberde, Selçuk Bayraktar'ın Atatürk Havalimanı'nda eylülde düzenlenen İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST'teki açıklamaları da hatırlatıldı. Bayraktar'ın Türk SİHA operatörlerinin Amerikalılara oranla çok daha dikkatli oldukları şeklindeki sözlerine yer verildi.

Türk savunma sanayisi 2021 yılına ihracat rekoru kırarak bu alanda 3 milyar dolar sınırını aştı.

Nijer, Kenya, Etiyopya, Cibuti, Fas, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Polonya, Macaristan, Moğolistan, Ukrayna ve Kırgızistan'a gerçekleştirilen satışlarla Türk savunma sanayisi ürünlerinin mevcut olduğu coğrafyalar genişledi.

Etiketler