Tarih : 04.11.2021 - 06:30 Yorum : 0

Öğretmenlere müjde: ‘KPSS’de birinci oldum, atanamadım’ şikayeti tarih oluyor

“KPSS’de birinci oldum atanamadım” şikâyetleri tarihe karışıyor. Sınavda başarılı olan her öğretmen kendi alanından atanacak. Bakan Özer “KPSS'de birinci oldum atanamadım şikâyeti bitiyor. Her alandan ilk üçünü mutlaka alacağız” dedi. Tayin edilen öğretmenler de üç ay staj yapacak. 10 bin de temizlik görevlisi alınacak.

Öğretmenlere müjde: ‘KPSS’de birinci oldum, atanamadım’ şikayeti tarih oluyor

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, KPSS’de başarı elde eden her öğretmenin kendi mezun olduğu alandan atanması için çalışma başlattıklarını açıkladı

Millî Eğitim Bakanlığının (MEB) bütçe görüşmeleri TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yapıldı. Bazı milletvekilleri, okulların temizlik problemi ile karşı karşıya kaldığını söylerken Millî Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut Özer ise temizlikle ilgili bir sıkıntı yaşanmadığını belirtti. Bakan Özer, 57 bin 108 okulda 71 bin kadrolu temizlikçinin bulunduğunu söyledi.

Özer “Son olarak 42 bin Toplum Yararına Çalışma Programına (TYP) dayalı temizlik elemanı aldık. Elbette geçen seneyle karşılaştırıldığı zaman bu yetersizdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızla ikinci döneme temizlik elemanında takviye yapılması konusunda mutabık kaldık. İkinci döneme TYP’den 10 bin temizlik elemanımızı daha okullarımıza kavuşturacağız” dedi.

KPSS’DE BAŞARILI OLAN ALANINDAN ATANACAK

Ayrıca, MEB, yeni dönemde ‘eğitimde fırsat eşitliği’ üzerinde çalışmalarını sürdürürken bu kapsamda öğretmen atamalarıyla ilgili önümüzdeki önemli bir strateji izleyecek. Son yapılan 15 bin öğretmen atamasında ilk defa 110 alandan her biri için kontenjan verilirken bu sayı daha önce 80 alan civarındaydı. Bakanlık, KPSS’de başarı elde eden her öğretmenin kendi mezun olduğu alandan atamasının yapılmasını sağlamak için çalışmalar yapacak.

BİRİNCİYE ATAMA İLK YIL İÇİN KURS

“Artık ‘KPSS’de birinci oldum ama atanamadım’ diye bir şey duymayacaksınız” diyen Bakan Özer “Çünkü en az üçünü her alanda mutlaka almış olacağız. Yeni aldığımız öğretmenleri direkt okullarda başlatmaktan ziyade üç aylık bir eğitim programından geçirme ile ilgili yeni bir çalışmamız var” diye konuştu.

Kaynak : Türkiye Gazetesi
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber