2022-02-27 11:39:32 | Son Güncelleme : 2022-02-27 11:51:37

Bakan Varank'tan Loop Games'e ziyaret: 3 ayda oyun geliştirip 200 milyon dolar ihracat yaptılar

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 20 kişilik ekiple 3 ayda oyun geliştiren Türk oyun şirketini ziyaret etti. Bakan Varank, "20 kişilik ekip 3 ayda yaptığı bir oyunu satıp Türkiye'ye 200 milyon dolar ihracat geliri getirdi" dedi.

Fotoğraf (İHA)

20 kişilik ekiple yalnızca 3 ayda geliştirdikleri oyunla 200 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Türk oyun şirketi damga vurdu. 2019'da kurulan ve Hacettepe Teknokent'te yer alan Loop Games isimli oyun şirketine sürpriz ziyaret gerçekleştirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürü Bilal Macit ile oyun şirketine gerçekleştirdiği ziyarette şirketin kurucusu Mert Gür'den bilgi aldı. Varan burada şirket çalışanlarıyla sohbet etti.

200 MİLYON DOLAR İHRACAT

Varank, geçen yıl şirketin 7 kişilik bir ekibi olduğunu, bu yıl ise şirkette 20 kişilik ekibin çalıştığını belirterek, "20 kişilik ekip 3 ayda yaptığı bir oyunu satıp Türkiye'ye 200 milyon dolar ihracat geliri getirdi" diye konuştu. Şirketin 200 milyon lira da vergi ödediğine işaret eden Varank, "Yeni ekonomi dediğimiz, katma değerli ekonomi dediğimiz olay burada" dedi. Bakan Varank, Türkiye'de oyun sektörünün çok iyi gittiğine dikkati çekerek, bu alanda ülkeden 2 unicorn çıktığını ve Türk şirketlerinin iyi yatırımlar aldığını anımsattı.

‘TERSİNE BEYİN GÖÇÜ VAR’

Loop Games kurucusu Mert Gür, Türkiye'de oyun sektörünün hızlı büyüdüğünü ifade ederek, "Türkiye şu an sektörün en iyilerinden, bütün dünya da bunu kabul ediyor. Bu tarafta odaklanıp büyük oyun firmaları oluşturabilirsek kimse bize yetişemez" dedi. Sektörün insan kaynağının ileri teknik düzeyde olduğunu vurgulayan Gür, finans sektörü gibi diğer alanlardan da oyun sektörüne ilgi gelmeye başladığını belirtti.

Gür, Türkiye'de sektöre verilen desteklerin diğer ülkelere göre iyi durumda olduğunu ancak bu desteklerin dünyada yeteri kadar bilinmediğini ifade etti. Oyun sektöründeki maaşların de yurt dışıyla rekabet edebildiğini dile getiren Gür, "Tersine beyin göçü bile var bu şirkette" diye konuştu.

Etiketler