2022-06-23 06:34:19 | Son Güncelleme : 2022-06-23 06:42:41

Mangal keyfinin ateşi cebi yaktı! Kokusu ve tadı artık hayal oldu

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte vatandaşın sıkça yaptığı mangal keyfi artık hayal oldu. Sahillerde ve yol kenarlarında görmeye alışkın olduğumuz mangal dumanı ve is kokusu artık yok. Bunun en büyük sebebi ise yüksek enflasyon ile birlikte alım gücünün azalması ve fiyatı artan gıda ürünleri. 5 kişilik ailenin mangal yapabilmesi için alacağı sadece et ve tavuk için 500 lirayı cebinden çıkarması gerekiyor.

Mangal keyfinin ateşi cebi yaktı! Kokusu ve tadı artık hayal oldu
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Güneşli günlerin gelmesi ile birlikte mangal sezonu resmen açıldı. Hafta sonları sahil ve ormanlık tıka basa dolarken geçtiğimiz yıllara göre bu sene mangal keyfine daha seyrek rastlar olduk. Dumanlar içinde yapılan mangal ocakları artık tütmemesinin nedenlerinden birisi alım gücünün düşmesi. Mangalın tadını kaçıran bu durum sadece 5 kişilik bir ailenin mangal malzemeleri için en az 500 lirayı gözden çıkarması demek.

MANGAL BÜTÇEYİ ZORLUYOR

Durum böyle olunca ve bir yılda neredeyse bütün gıda ürünlerine yüzde 100’ün üzerinde zam geldi. Buna karşılık alım gücü azaldı. Kırmızı ete gelen zamlar yüzde 100'ü bulurken, bugün bir kilo köfte marketlerde ortalama 130 liraya satılmaya başladı. 5 kişilik bir aile mangal yapmak istediğinde en az 1 kilogram köfte almak zorunda kalıyor. Dolayısıyla mangalda tavuk etinin ağırlığı artıyor. Ancak beyaz ete gelen zamlar da bütçeyi zorluyor.

SADECE ET DEĞİL, MALZEMELERİ…

Bir kilogram ızgaralık tavuk için ortalama 100 lirayı gözden çıkarmak gerekiyor. Buna piliç bonfile, baget ve kanat da dahil edildiğinde sadece beyaz etin maliyeti 300 lirayı aşıyor. Daha makul bir fiyata mangal keyfi yapmak isterseniz bütün tavuk almak gerekiyor. Kilosu 35-40 lira olan bütün tavuğun 2 kilogram geldiğini düşündüğümüzde bile fiyat 80-90 lirayı buluyor. Tabii bunun harcıydı, baharatıydı, fiyat daha artıyor. Mangal için sadece et almak yetmiyor. Ekmek, içecek ve karpuz da şart. 5 kişilik bir aile için 4 ekmek 4 pide 30 lirayı buluyor. Bugün 2,5 litrelik bir kola ise 20 liradan satılıyor. 5 litrelik iki şişe kolaya 40 lira ödemeniz gerekiyor. Buna 2 litrelik ayran eklerseniz maliyeti 60 lira.

BAŞLAMADAN PARA BİTTİ...

Mangalın olmazsa olması mangal kömürünün kilogram fiyatı ortalama 15 lira. Bir mangal için ortalama iki kilogram harcama yapıldığı düşünüldüğünde 30 lirayı gözden çıkarmanız gerekiyor. Mangal araç ve gereçleriniz yoksa işiniz daha zor demektir. Daha başlamadan 500 lira harcamanız gerekiyor. Masam, sandalyem olsun diyorsanız işte bir 500 lira daha gözden çıkarmak zorundasınız. 

KARPUZU KESEMEDİK…

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte en çok tüketilen meyvelerin arasında yer alan karpuzun kilogram fiyatı, yerlisinin tarladan çıkmasına rağmen düşmedi. İndirim marketlerinde karpuzun kilosu 5 liradan satılırken, pazar yerlerinde 10-15 liraya kadar yükseldiği görülüyor. Eskiden karpuzun dilimli hali manavda ya da pazarda vatandaşa tadımlık olarak ikram edilirken, şimdi dilimli dilim karpuz satışına da alışır olduk. Bir dilim karpuz, marketlerde 15-20 TL’den vatandaşa sunuluyor. Eğer 10 kiloluk bir karpuz alırsanız en az 100 lirayı gözden çıkarmanız gerekiyor. Kavun ise karpuzu bile aratıyor. Kavunun kilogram fiyatı ortalama 10-15 lira arasında değişiyor. Dolayısıyla bir kavun ve bir karpuz 150 lira demek.

SALATA YAPMADAN SOFRADAN KALKTIK…

Mangal salatasız olmaz tabii. Domates 10 lira, salatalık 10 lira, marul ve soğan 4-5 lira. 5 kişilik bir aile için salata tabağı bile 50 lira. Kısacası en mütevazı bir mangal için en az 500 lirayı gözden çıkarmak gerekiyor. Bütün bunun bir de yol masrafı var. Otomobil ile pikniğe gidip gelmek en az 100 lira olunca piknik yapmak da zor oldu.

Etiketler