2022-05-26 13:51:29 | Son Güncelleme : 2022-05-26 17:38:14

Son dakika: Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Son dakika haberine göre, Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu’nun kararında faizlerin sabit tutuldu.

Son dakika: Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

TCMB politika faizi kararını açıkladı. Yılın 5. Para Politikası Kurulu toplantısından faizin sabit tutulması kararı çıktı.

Merkez Bankası Eylül 2021 tarihinden itibaren faizi düşürme stratejisi uygulamış ve yıl sonuna kadar faizi yüzde 14’e kadar düşürmüştü. Alınan karara göre, faizler yüzde 14 düzeyinde sabit tutuldu.

Foto Galeri
İslam Memiş TCMB öncesi altın ve dolar için uyardı: Bıçak sırtındayız

Karar öncesi 16,30 TL seviyelerinde ilerleyen dolar kuru tekrar yükselişe geçerek 16,45 seviyelerine kadar çıktı.

Kararın ardından canlı döviz fiyatlarını görmek için tıklayınız.

TCMB Karar Metninden satırbaşları:

"Değerlendirme süreçleri tamamlanan teminat ve likidite politika adımları devreye alınacaktır"

"Kurul, güçlendirdiği makroihtiyati politika setini ilave tedbirlerle kararlılıkla uygulamaya devam edecektir."

"Gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğuna bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurgulamaktadırlar. Bu çerçevede, iktisadi faaliyet, işgücü piyasası ve enflasyon beklentilerinde ülkeler arasında farklılaşan görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adımlarında ayrışma gözlenmekle birlikte, merkez bankaları destekleyici parasal duruşlarını halen sürdürmektedir."

"Kapasite kullanım seviyeleri ve diğer öncü göstergeler yurt içinde iktisadi faaliyetin, bölgesel farklılıklar ortaya çıksa bile dış talebin giderek artan olumlu etkisiyle güçlü seyrettiğine işaret etmektedir."

TAMAMLANAN ADIMLAR DEVREYE GİRECEK

"Cari işlemler dengesinin sürdürülebilir seviyelerde kalıcı hale gelmesi, fiyat istikrarı için önem arz etmektedir. Kurul, uzun vadeli Türk lirası yatırım kredileri de dâhil olmak üzere kredilerin büyüme hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına uygun şekilde iktisadi faaliyet ile buluşmasının finansal istikrar açısından önemli olduğunu değerlendirmiştir."

"Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması amacıyla TCMB’nin tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir."

"Değerlendirme süreçleri tamamlanan teminat ve likidite politika adımları devreye alınacaktır."

"TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir."

Bu arada son gelişmeye göre önceki hafta 848,9 milyar TL olan Kur Korumalı Mevduat toplamı geçen hafta 874,8 milyar TL oldu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından açıklanan veri, dövizlerin hızlı yükseldiği haftada 25,9 milyar TL'nin “kura karşı korumaya alındığını” gösterdi. Bir önceki haftada Kur Korumalı Mevduat toplamında 29 milyar 850 milyon TL artış görülmüştü.