2021-12-27 11:31:56

AK Partili Cahit Özkan'dan emekliye ve memura iyi haber! Zamda ‘fevkalade’ tarifesi

Emeklilere ve memurlara ne kadar zam yapılacak? Asgari ücretlilere yapılan “fevkalade” zammın ardından şimdi de emekli ve memur zamları masada. TGRT Haber’de konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, zamlarla ilgili iyi haberi verdi.

AK Partili Cahit Özkan'dan emekliye ve memura iyi haber! Zamda ‘fevkalade’ tarifesi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Asgari ücrette yapılan ve bayram havası estiren yüzde 50’lik zammın ardından emeklilere ve memurlara yönelik zam da gündemde. Peki ne kadar zam yapılacak?  TGRT Haber’de Cem Küçük ile Günaydın Türkiye Programına katılan AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, emeklilere ve memurlara yapılacak zamla ilgili müjdeyi verdi. Özkan, ayrıca EYT ile ilgili çalışmaları, Kur Korumalı TL Mevduat Sistemini, vatandaşın yeni sisteme yaklaşımını ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerini değerlendirdi. 

Özkan, hayata geçirilen yeni sistem ve asgari ücretteki artış ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti’ye yönelik kara propaganda yapanların bunun altına kaldığını söyledi. Asgari ücretin hem işçi hem de işveren lehine düzenlenmesi sebebiyle devrim niteliğinde olduğunu belirten Özkan, “Asgari ücretin tarihi niteliği verginin kaldırılmasıdır ve prim ödemelerinde sağlanan kolaylıktır” dedi. Dış mihrakların Türkiye’de faizi yüksek tutmak için çaba sarf ettiğini kaydeden Özkan, “Çünkü bu şekilde 150-200 yıldır ekonomimizin kaynaklarını sömürüyorlar” dedi. 

YÜZDE 50’YE YAKIN EMEKLİLERE ZAM! 

Yeni yılda emekli zammının ne kadar olacağına dair soruları yanıtlayan Özkan, şunları söyledi: “Vatandaşlarımızı ne kur kumpaslarına ne faize ne de enflasyona yenik düşürmedik. Emekli maaşlarını, küresel enflasyona bağlı durum karşısında vatandaşların alım gücünü arttıracak şekilde düzenleyeceğiz. Asgari ücretle çalışanlara yapılan zam oranına yakın bir zam olacağını ifade etmek isterim. Vatandaşlarımızı enflasyon karşısında mağdur etmeyeceğiz.” Kamuda çalışan işçi ve memur zammının da gündeme geleceğini belirten Özkan, enflasyona yenik düşürmeden bir zam yapılacağına dikkat çekti. 

EYT İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ

Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili yapılmakta olan düzenleme konusunda bilgi veren Özkan, şunları söyledi: “Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili, yaş kısmının dışında farklı düzenlemeler de var. Yani EYT dediğimiz zaman sadece yaş meselesi gündeme gelmiyor. Bunun dışında emeklilik sürecini doldurmuş ancak çalışmaya devam eden vatandaşlarımızın ödemiş oldukları prim karşılığında maaşlarında artışı sağlayacak bir sistem ne olabilir, bununla ilgili Grup başkanvekilimizin de yapmış olduğu çalışmalar. Yani, yaştan bir taviz vermeden, bunun dışında emeklilerimizin sosyal haklarını; çalışmaları halinde, emekliliklerinde gün sürelerini doldurduktan sonra akabinde devamlı prim ödemeye de devam etmeleri durumunda, emekli oldukları zaman ödedikleri ekstra primden pay alabilecekleri düzenlemeleri planlıyoruz."

ZATEN SEÇİM DÖNEMİNE GİRİLDİ

CHP’nin ülkenin yaşadığı sıkıntılardan siyasi bir rant elde etme çabası içinde olduğunu vatandaşın gördüğünü belirten Özkan, CHP’nin hem yabancı para birimlerini değeri yükselirken hem de düşerken aynı tavır içinde olduğunu ifade etti. Özkan, seçim tarihine ilişkin şunları söyledi: “Şu an seçim dönemine girilmiştir. 2023’e zaten 1 yıl gibi bir süre kaldı” dedi. CHP’nin seçimi gündeme getirmesine rağmen Cumhurbaşkanı adayını açıklamadığına dikkat çeken Özkan, “Cumhurbaşkanı adaylarının kim olacağı zaten zarf içinde onlara verilecektir” dedi. 

Etiketler